Drukuj Powrót do artykułu

Figury św. Barbary znajdują godne miejsce w kościołach

13 grudnia 2018 | 13:37 | ako | Świdnica Ⓒ Ⓟ

Po upadku kopalń w zagłębiu wałbrzyskim figury przedstawiające św. Barbarę są uroczyście wprowadzane są do kościołów. Na prośbę górników w latach 1980 i 1981 kilkanaście figur zostało poświęconych przez kard. Henryka Gulbinowicza. Przez lata znajdowały się w kapliczkach na terenie kopalń, obecnie znajdują godne miejsce w dawnych parafiach górniczych.

W ostatnim czasie dwie figury zostały wprowadzone do wałbrzyskich kościołów. Pierwsza uroczystość miała miejsce 4 grudnia we wspomnienie św. Barbary w kościele pw. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Figura pochodziła z Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Urządzeń Górniczych Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu. Jak powiedział w rozmowie z KAI ks. Tadeusz Faryś, są to przedmioty kultu i należy się im godne miejsce. – Od czasów “Solidarności” te figurki stały się świadkiem wydarzeń, przemian w Polsce. Są one przedmiotem kultu i świadkiem wiary. Dzięki trosce górników niektóre z nich zostały przejęte przez parafie.

Kolejne uroczyste wprowadzenie figury miało miejsce 8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. Właśnie ta posłużyła za wzór do odlania kolejnych. – To wyjątkowa figura, jest wykonana z gipsu, a pozostałe z metalu. Właśnie ta stała się matką wszystkich figur, które potem zostały przekazane do poszczególnych kopalń – mówił ks. Faryś, wieloletni misjonarz na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Inicjatorem wprowadzania figur do kościołów jest Radosław Mechliński, zastępca przewodniczącego dolnośląskiej “Solidarności”. – Z czasem jak zakłady ulegały likwidacji staraliśmy się o umieszczenie figur w kościołach. Kilka z nich znalazło już swoje miejsce. Kilka z nich jest zaginionych, obecnie poszukujemy tych figur – mówił Radosław Mechliński.

Figury św. Barbary, patronki górników, zostały odlane w ówczesnym Zakładzie Urządzeń Górniczych, mają wysokość 50 cm odlane są ze stopu metalu, ważą ok 7 kg. 4 z nich uważane są za zaginione. Pozostałe znajdują się w kościołach lub w muzeach. Figury znajdowały się nie tylko w kopalniach węgla kamiennego. Były to również m. in. Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” w Bogatyni oraz Kopalnia Magnezytu w Wirach. W czasie PRL-u w kopalniach na Dolnym Śląsku nie było figur św. Barbary, stąd wprowadzenie do kopalń 15 figur było wydarzeniem szczególnym.

Wspomnienie św. Barbary obchodzimy 4 grudnia. Poniosła ona śmierć męczeńską w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Okrutnie torturowana ostatecznie ścięta mieczem, jak głoszą podania, przez własnego ojca. Jest patronką dobrej śmierci, dlatego szczególne nabożeństwo do św. Barbary mają m. in. górnicy, marynarze, żołnierze i hutnicy. W ikonografii ukazywana jest w długiej tunice i płaszczu, z koroną na głowie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.