Film “Dwie Korony” życzliwie przyjęty przez Japończyków
11 grudnia 2017 | 10:09 | Tokio / o. pj (KAI Tokio) / bd Ⓒ Ⓟ
W kinie przy Muzeum Fotografii w Tokio-Ebisu odbyła się 9 grudnia japońska premiera filmu “Dwie Korony”. Film został przyjęty bardzo życzliwie przez Japończyków i tokijską Polonię, która licznie przybyła z ambasadorem Jackiem Izydorczykiem na czele. Dzieło spotkało się z dużym uznaniem także dlatego, że jego część dotyczy misyjnej działalności św. Maksymiliana Kolbego w Japonii w latach 1930-1936.
Przed pokazem filmu krótkie przemówienie wygłosił nuncjusz apostolski w Japonii, abp Joseph Chennoth, który przypomniał najważniejsze epizody z życia polskiego świętego.
Po projekcji na pytania ze strony publiczności odpowiadali reżyser Michał Kondrat oraz aktor Tadeusz Chudecki. Reżyser podkreślił, że zależało mu, aby widzowie poznali, oprócz męczeńskiej śmierci, wątek japoński w życiu świętego. „Do Japonii pojechałem trochę jak św. Maksymilian, z dużą dozą wiary. I faktycznie doznałem tu wielkiej pomocy ze strony różnych ludzi, a zwłaszcza ze strony Instytutu Polskiego oraz mojej przewodniczki po Nagasaki i Tokio, pani Junko Takahashi. Przedtem wyobrażałem sobie Japończyków inaczej. A tu zostałem mile zaskoczony. Mają oni dużo serca i są ludźmi wrażliwymi. Chcieli słuchać opowieści o polskim świętym” – wyznał Kondrat.
Czytaj także: „Dwie Korony” w Watykanie
Wyraził nadzieję, że film zostanie pokazany również, m.in. w Hiroshimie i Fukushimie, w miejscach dotkniętych ludzką tragedią. „Mam nadzieję, że nie jest to mój ostatni film zrealizowany w Japonii” – powiedział polski reżyser.
Kilku Japończyków z uznaniem mówiło o koncepcji “Dwóch Koron”. Ponadto pojawił się także wątek franciszkanina br. Zenona Żebrowskiego nazywanego „Bratem Zeno”, którego życie także zasługuje na filmową adaptację.
W rozmowie z KAI Michał Kondrat raz jeszcze wyraził swoje pozytywne zaskoczenie życzliwością i odbiorem filmu w Japonii. “Film pokażemy także w Nagasaki, gdzie jak słyszałem, podobnie jak w Tokio, już dawno wykupiono bilety. W lutym chcemy go opublikować w wersji DVD w kilku językach, m.in. w japońskim” – powiedział.
W ramach Festiwalu Filmów Polskich, który odbywa się w dniach 25 listopada-15 grudnia w Tokio odbędą się jeszcze dwa pokazy “Dwóch Koron”.
Dokumentalno-fabularny film „Dwie Korony” w reżyserii Michała Kondrata wszedł do polskich kin 13 października, na kilka dni przed rozpoczęciem światowego kongresu organizowanego w Rzymie z okazji 100-lecia założenia Rycerstwa Niepokalanej obchodzonego przez cały 2017 r. Występują w nim czołowi polscy aktorzy, m.in. Adam Woronowicz (jako o. Maksymilian Kolbe), Cezary Pazura (jak br. Zeno), Antoni Pawlicki (jako żołnierz Gestapo), Paweł Deląg (jako ks. Włodzimierz Jakowski), Dominika Figurska (jako matka o. Maksymiliana), a także Artur Barciś, Sławomir Orzechowski, Maciej Musiał i inni.
Autorką scenariusza do filmu, przygotowanego na podstawie pism o. Kolbego i wspomnień świadków, jest Joanna Ficińska. Zdjęcia do produkcji zrealizowano w Polsce, we Włoszech i w Japonii. Muzykę do filmu skomponował Robert Janson. Producentem filmu jest wytwórnia Kondrat Media, a współproducentami Fundacja Filmowa im. Świętego Maksymiliana Kolbe, Telewizja Polska oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.