Drukuj Powrót do artykułu

Film „Kafarnaum” laureatem ekumenicznej nagrody w Cannes

22 maja 2018 | 06:10 | ts (KAI) / mip | Cannes Ⓒ Ⓟ

Sample materiały prasowe

Film „Capharnäum” libańskiej reżyserki Nadine Labaki otrzymał nagrodę Jury Ekumenicznego na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Dzieło opowiada historię 12-letniego dziecka ulicy – chłopca, który pozywa do sądu swoich rodziców za to, że “podarowali mu życie”.

Zain, którego gra Zain Al. Rafeea, urodził się w skrajnie ubogich warunkach w slumsach Bejrutu. Ponieważ rodzice zapomnieli go zarejestrować w urzędzie państwowym, pozbawiło go to wszelkich szans: nie ma paszportu, nie może chodzić do szkoły, nie ma też prawa do opieki medycznej nawet w nagłych sytuacjach. Musi natomiast od małego dziecka pomagać w utrzymaniu rodziny. Ucieka z domu i dołącza do migrantki z Etiopii, która ze swoim małym synkiem znalazła prowizoryczne schronienie na skraju parku rozrywki. Gdy pewnego dnia ta „zastępcza matka” zniknęła, chłopiec musiał walczyć o życie swoje i pozostawionego dziecka.

Jury podkreśliło w uzasadnieniu nagrody szczególną odwagę i humanitaryzm reżyserki, nie odwracającej uwagi od bezgranicznej nędzy. Zwrócono też uwagę, że „we wszystkich filmach Festiwalu kobiety i dzieci, imigranci i wykluczeni, swoim wytrwaniem i bogactwem idei, swoją miłością i odwagą wyzwalają całe spektrum możliwości ducha ludzkiego”.

Z uznaniem Jury Ekumenicznego spotkał się także film „Blackkklansman” reżysera Spike Lee z USA. Podkreślono, że ten film to “sygnał ostrzegawczy wobec szerzącego się rasizmu, nie tylko w USA, ale na całym świecie”. Łącząc z sobą humor i horror film potępia wykorzystywanie religii jako podstawy do nienawiści.

Nagroda Jury Ekumenicznego jest niezależna od nagród głównego jury festiwalowego. Od 1974 roku wręczana jest tradycyjnie w niedzielne południe, na kilka godzin przed wieczornym rozdaniem głównych wyróżnień.

W skład Jury Ekumenicznego wchodzą katolicy i protestanci, związani z teorią i praktyką kina: publicyści, organizatorzy przeglądów filmowych, nauczyciele akademiccy itp. W programie festiwalu nagradza filmy posiadające szczególny ładunek humanizmu, taki, który w sposób szczególny porusza chrześcijańsko-duchowy wymiar ludzkiej egzystencji.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Jury Ekumenicznego są m.in. reżyserzy: Naomi Kawase, Xavier Dolan, Nanni Moretti, Asghar Farhadi, Rainer Werner Fassbinder, Wim Wenders, Thomas Vinterberg, Michael Haneke i Paolo Sorrentino.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.