Drukuj Powrót do artykułu

Film o bł. Hiacyncie Marto w portugalskich kinach

16 kwietnia 2017 | 11:54 | Lizbona / mz (KAI/RR/AE) / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Dale Mastin / flickr

W Portugalii wszedł na ekrany kin film o bł. Hiacyncie Marto “Hiacynta – Cud w Fatimie widziany oczami dziecka” w reżyserii Jorge Paixao da Costa.  – W filmie tym teologiczny wymiar fenomenu objawień jest przewyższony wymiarem ludzkim: dziecka dotkniętego przez to, co transcendentne – stwierdził Costa.

W filmie o błogosławionej Hiacyncie występują znani portugalscy aktorzy, w tym m.in. Dalia Carmo, Paula Lobo Antunes, Rita Salema i Antonio Pedro Cardeira.

Czytaj także: Fatima – naglące orędzie

Hiacynta Marto zmarła 20 lutego 1919 r. w lizbońskim szpitalu Estefania na skutek grypy hiszpańskiej. Wcześniej przez kilka tygodni mieszkała w sierocińcu prowadzonym przez klaryski w pobliżu lizbońskiej bazyliki Estrela.

W marcu br. Stolica Apostolska ogłosiła, że papież Franciszek wyraził zgodę na publikację dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem dwójki portugalskich wizjonerów: błogosławionych Hiacynty i Franciszka Marto. Zdaniem emerytowanego portugalskiego kardynała Jose Saraivy Martinsa, który w latach 1998-2008 był prefektem watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, prawdopodobną datą kanonizacji rodzeństwa Marto będzie 13 maja br. Ma to nastąpić podczas wizyty papieża Franciszka w Fatimie w tym właśnie terminie.

Hiacynta i Franciszek Marto zostali kanonizowani w 2000 r. w Fatimie przez papieża Jana Pawła II podczas jego trzeciej, a zarazem ostatniej wizyty w Portugalii. Wydarzenie to nastąpiło w dniu 13 maja.

Wersja do druku

Przeczytaj także

16 kwietnia 2017 06:00

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.