Film o św. Augustynie głównym wydarzeniem wielkopostnego spotkania w Kairze
07 kwietnia 2019 | 22:00 | ts / pw | Kair Ⓒ Ⓟ
Film „Augustyn, syn łez” był centralnym wydarzeniem uroczystego spotkania wielkopostnego w sali kinowej przy koptyjsko-prawosławnej katedrze św. Marka w Kairze. W spotkaniu połączonym z projekcją filmu uczestniczyli liczni przedstawicie życia religijnego i kulturalnego z papieżem Koptów, patriarchą Tawadrosem II.
Obecna była m.in. koptyjska zakonnica i założycielka dzieła pomocy „Stephen’s Children”, Magda Gobran znana jako „Matka Teresa z Kairu”; za swoją działalność była w 2012 r. nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.
Św. Augustyn (354-430) Ojciec i Doktor Kościoła, jest świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego. Film o tym jednym z najważniejszych ojców Kościoła łacińskiego wszedł na ekrany kin w 2018 roku. W koprodukcji tunezyjsko-algierskiej przygotował go egipski reżyser Samir Seif w oparciu o słynne „Wyznania” świętego.Św. Augustyn pochodził z Souk-Ahras w dzisiejszej Algierii. Film ukazuje późniejszego biskupa ciągle poszukującego odpowiedzi pośród przeżywanych przez niego błędów i słabości do momentu, gdy dzięki modlitwie i łzom swojej matki, św. Moniki, odnajdzie Boga.
Historia świętego przeplata się z drogą współczesnego młodego reżysera z Paryża, który również pochodzi z Afryki Północnej i zamierza nakręcić film dokumentalny o wielkim teologu i biskupie. To zadanie pomaga mu uzyskać nowe spojrzenie na własną egzystencję i na jego własny stosunek do Boga i bliźnich.
Ormiańsko-katolicki biskup Aleksandrii Krikor-Augustinos Coussa podkreślił po projekcji, że film przywołuje nieodzowną rolę matki w wychowaniu dzieci i nadawaniu im kierunku. Św. Monika pocieszała swego syna i towarzyszyła jego życiu, tak że w końcu, „dzięki jej łzom nie popadł w otchłań grzechu”. Augustyn słusznie jest nazywany „synem łez”, bowiem „to są łzy św. Moniki i wszystkich matek, które pragną szczęścia swoich dzieci”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.