"Sprawiedliwy"

Reklama, ms / mz, Warszawa, 2016-01-25

To niezwykła historia zwykłego bohaterstwa. Oparta na faktach poruszająca opowieść o polskich rodzinach gotowych zaryzykować wszystkim, by nieść pomoc żydowskiej dziewczynce w czasach, gdy najprostszy odruch serca wymaga największego bohaterstwa.

"Sprawiedliwy” to filmowa opowieść oparta na wspomnieniach i przeżyciach Michała Szczerbica. Scenarzysta obsypanej nagrodami „Róży” i producent znakomitego „Jasminum” debiutuje w roli reżysera. Na ekranie plejada polskich gwiazd: Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz i Maja Komorowska.

Reżyser: Michał Szczerbic
Scenariusz: Michał Szczerbic
Produkcja: Polska 2015
Dystrybutor: Monolith Films
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 98 minut
Premiera kinowa: 19 luty

Michał Szczerbic reżyser i scenarzysta o filmie (fragment z presbooka)

To jest historia rodzinna, ale nie do końca moja, choć osoby przedstawiane w filmie znałem osobiście. Wszystkie już nie żyją. Rodzina Pajtka była bardzo zaprzyjaźniona z naszą. Filmowa Zosia, na ekranie przedstawiona jako siostra Pajtka, dziecko podrzucone, była właściwie taką moją drugą matką, aż do samej swojej śmierci. Sam Pajtek był człowiekiem wyjątkowym, który wywarł na mnie ogromny wpływ. Milczący, wycofany, zamknięty w sobie, bardzo kochał przyrodę i wprowadzał mnie w ten jej świat. Dzięki niemu ją doceniłem. Pamiętam, że odbywaliśmy długie spacery w milczeniu. Po latach zrozumiałem, że w tym była wielka treść i wielka wartość. Ta historia wydała mi się interesująca ze względu na wydarzenia w niej zawarte, ale też przez wzgląd na taką czystą, szlachetną prostotę, która w tym wszystkim jest. Chciałem ją przedstawić w sugestywny sposób. Czy to się udało? To już kwestia oceny.

Obsada: Jacek Braciak (Pajtek), Aleksandra Hamkało (Hania), Urszula Grabowska (Anastazja), Jan Wieczorkowski (Jan), Katarzyna Dąbrowska (Dziunia), Anna Karczmarczyk (Zosia), Ewelina Zawistowska (Mała Hania), Maja Komorowska (matka Pajtka, Dziuni i Zosi), Beata Tyszkiewicz (Księżna), Olgierd Łukaszewicz (mecenas Mikołaj Gebert) i inni.

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook