Historia Roja

Reklama, ms / mz, Warszawa, 2016-02-25

Pierwszy film fabularny zrealizowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Reżyserem jest Jerzy Zalewski - autor filmów fabularnych „Czarne słońca”, „Gnoje” i dokumentalnych „Tata Kazika”, „Obywatel Poeta”. Scenariusz inspirowany jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” – młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego – i innych Żołnierzy Wyklętych. W roli tytułowej debiutujący na wielkim ekranie Krzysztof Zalewski-Brejdygant – utalentowany muzyk i wokalista. W „Historii Roja” występują też: Wojciech Żołądkowicz („Układ zamknięty”), Piotr Nowak („Generał – zamach na Gibraltarze”), Marcin Kwaśny („Pilecki”), Karolina Kominek („Inka”), Mariusz Bonaszewski („Jack Strong”), Sławomir Orzechowski („Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Dom zły”) i Tomasz Dedek („Generał Nil”).

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

Materiały edukacyjne

Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zgodnie z oficjalną informacją z Kancelarii Prezydenta RP, „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy. Tym samym film został uhonorowany tym wyróżnieniem po raz drugi. Jest to ewenement w historii polskiego kina. „Historię Roja” Honorowym Patronatem objął bowiem również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w czasach swojego urzędowania i początkowej fazie powstawania wspomnianej produkcji.

 

Gatunek: wojenny/ historyczny

Produkcja: Polska 2015

29 lutego 2016 r., w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w warszawskiej Kinotece odbyła się uroczysta premiera filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Prezydent RP – Andrzej Duda, kombatanci oraz wielu innych znakomitych gości. Po zakończeniu projekcji, twórców nagrodzono owacjami na stojąco. Film pojawi się w kinach w całej Polsce w 4 marca. „Dziękuję za ten film, to jest wielki moment na drodze tworzenia kultury polskiej budowania naszej tożsamości, jej kolejnych elementów, nie dla nas, dla przyszłych pokoleń, bo to jest niezmiernie ważne” - mówił Andrzej Duda podczas przemówienia poprzedzającego projekcję „Historii Roja”. - Myślę, że ten dzień - 29 lutego - premiery filmu, w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ta premiera filmu, która odbywa się w Kinotece, ale nie tylko - ona się odbywa w Pałacu Kultury, w pomniku, który Stalin postawił sobie w Warszawie, to jest właśnie wielkie zwycięstwo. Na czerwonym dywanie pojawili się również inni ważni goście. Wśród nich znaleźli się kombatanci, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński i prezes Telewizji Polskiej – Jacek Kurski. Nie zabrakło również twórców „Historii Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, w tym Jerzego Zalewskiego – reżysera, autora scenariusza i producenta filmu oraz autora zdjęć – Tomasza Dobrowolskiego. Na czerwonym dywanie pojawili się aktorzy filmu: Krzysztof Zalewski-Brejdygant, Marcin Kwaśny, Piotr Nowak, Sławomir Orzechowski, Karolina Kominek, Magdalena Kuta, Wojciech Żołądkowicz i Robert Moskwa. Wśród innych gości premiery znaleźli się m.in. Dorota „Doda” Rabczewska, Sandra Staniszewska i Michał Koterski.

 

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook