Filotea 2.1 Duchowość dla świeckich (NIE UWIDOCZNIAĆ!)
12 kwietnia 2012 | 08:50 | Reklama Ⓒ Ⓟ
„Filotea, czyli droga do życia pobożnego” powstała na początku XVII wieku. To dzieło św. Franciszka Salezego od wielu stuleci jest podręcznikiem duchowości dla ludzi świeckich. Składa się z pięciu części będących połączeniem opisu praktyk religijnych i konkretnych rad co do tego, jak w codzienności odnaleźć Bożą obecność i być dla innych świadkiem szczęścia, jakie daje życie w jedności z Bogiem. „Filotea 2.1” jest współczesnym komentarzem do dzieła św. Franciszka. Starałam się przybliżyć jego styl i główne myśli, wyrażając je za pomocą lekkiego, współczesnego języka. Część rad, odnoszących się ściśle do epoki, w jakiej powstawała książka, była już nieaktualna, jednak generalne zasady, jakimi należy się kierować w swoim rozwoju, pozostają te same. Dlatego uznałam, że warto wydobyć to bogactwo ze skarbca tradycji Kościoła i przekazać je dalej. Ostatecznie wszyscy jesteśmy wezwani do świętości, bo Święty jest Ten, który nas wzywa.
Franciszek Salezy (właśc. François de Sales, 1567 – 1622) – biskup Genewy, święty Kościoła katolickiego. Urodził się w szlacheckiej rodzinie w Księstwie Sabaudii-Piemontu, skończył szkołę prowadzoną przez jezuitów. Studiował prawo i teologię. Po ukończeniu studiów zrezygnował z zaaranżowanego przez rodziców małżeństwa i wbrew woli ojca zdecydował się na przyjęcie święceń.
Znany z łagodności i wielkiego talentu dyplomatycznego. Pod jego wpływem nawróciło się wielu protestantów (stolica biskupia Salezego była czasowo przeniesiona do Sabaudii, gdyż Genewa znajdowała się pod panowaniem kalwinów). Był bardzo cenionym spowiednikiem, posługiwał także jako egzorcysta. Opracował pierwszy język migowy. Wraz z bł. Joanną Franciszką de Chantal założył zgromadzenie sióstr wizytek.
Jest patronem pisarzy, dziennikarzy i osób niesłyszących, a św. Jan Bosco jego imieniem nazwał założone przez siebie zgromadzenie kapłańskie, popularnie zwane salezjanami.
Motto:
„Jest błędem przeciwko wierze – owszem, i kacerstwem – chcieć wygnać życie pobożne ze wspólnoty małżeńskiej, z domów rzemieślniczych, z obozów [wojskowych] i z dworów książąt”.
św. Franciszek Salezy, Filotea
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.