Finał Diecezjalnego Konkursu „Cud nad Wisłą – dzieło Bożej Opatrzności”
17 stycznia 2020 | 11:48 | mag | Słupno Ⓒ Ⓟ
Bitwa Warszawska 1920 pokazuje nam, że Ojczyzna to nasze wspólne dobro, o które trzeba dbać – powiedział do młodych bp Marek Solarczyk. W szkole nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie odbył się finał diecezjalnego konkursu dla szkół podstawowych „Cud nad Wisłą – dzieło Bożej Opatrzności”. Do drugie etapu zakwalifikowało się 101 osób z klas VI-VIII, z czego do zmagań przystąpiło 97 uczniów. Większość uzyskała powyżej 50 proc. możliwych do zdobycia punktów.
Laureatką została Dominika Gadomska ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Drugie miejsce zajął Jan Kociszewski ze szkoły nr 246 im. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie, zaś trzecie miejsce zajął Franciszek Pudło ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim.
Tegoroczny temat konkursu związany był z przypadającą w sierpniu setną rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku. – Centralnym punktem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku okazał bój o stolicę, na przedpolach miasta obejmujący tereny Radzymina, Ossowa, Wołomina, Marek i Mińska Mazowieckiego, a więc rejonów obejmujących obszar diecezję warszawsko-praską. Prochy tych, którzy wówczas polegli leżą na cmentarzach w Radzyminie i Ossowie. W związku z tym jest to dla nas wyjątkowe wydarzenie którego pamięć trzeba przekazywać z pokolenia na pokolenie. Tu leżą członkowie naszych rodzin, którzy mając nawet kilkanaście lat nie wahali się iść na front, by walczyć z najeźdźcą broniąc najbliższych – powiedział bp Solarczyk. Wyraził jednocześnie nadzieję, że świadectwa z którymi zapoznali się uczniowie pomogą im lepiej rozumieć wydarzenia sprzed lat, głębiej przeżyć uroczystości rocznicowe oraz podjąć odpowiedzialność za własne życie oraz losy ich rodzin, społeczności lokalnej i kraju.
Na etapie diecezjalnym uczniowie szóstych, siódmych i ósmych klas mieli do wypełniania test zawierający pytania otwarte, zamknięte, wielokrotnego wyboru, oraz fragmenty tekstu do uzupełnienia. – Wyniki pokazały, że młodzież solidnie przygotowała się do egzaminu. Bez problemu odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy ogólnej. Większym wyzwaniem było uzupełnieni tekstu. Pytania dotyczyły zarówno zagadnień związanych z samą wiedzą historyczną, jak też tematyów poświęconych roli Kościoła i jego wkładu w obronę stolicy i kraju – powiedział Dyr. Wydziału Nauki Katolickie Kurii Diecezji Warszawsko-praskiej, ks. Piotr Pierzchała.
W materiałach, które uczniowie powinni byli przeczytać obok opracowań historycznych były także homilie wybitnych duchownych poświęcone Bitwie Warszawskiej.
W przygotowanie i przebieg diecezjalnego konkursu w sposób czynny włączyły się władze samorządowe Radzymina na czele z burmistrzem Krzysztofem Chacińskim.
Magdalena Gronek
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.