Finał Konkursu im. S. Jopka – najlepsi zaśpiewają z „Mazowszem”
22 października 2019 | 10:55 | Hubert Szczypek | Otrębusy Ⓒ Ⓟ
W najbliższą sobotę poznamy zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. 12. finalistów zaprezentuje swoje umiejętności podczas koncertu galowego, występując z chórem, orkiestrą i baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wśród patronów medialnych gali jest Katolicka Agencja Informacyjna.
Stanisław Jopek był jednym z najwybitniejszych solistów Zespołu „Mazowsze”. Postanowiono zatem poszukać jego następcy. Tak zrodziła się idea zorganizowania I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka.W 16 ośrodkach partnerskich na terenie całego kraju, m.in. w Nysie, Białymstoku, Kielcach czy Warszawie zorganizowano otwarte eliminacje. Soliści, podzieleni na trzy kategorie wiekowe, musieli wykonać przynajmniej dwa utwory z repertuaru Zespołu „Mazowsze”. Można było wybrać spośród ponad 50. pieśni, wśród których znalazły się także te dobrze znane wszystkim Polakom: „Dwa serduszka”, „Cyt, cyt”, „Furman”, „Kukułeczka”, „Ej, przeleciał ptaszek”.
Zwycięzcy pierwszego etapu zostali zaproszeni do siedziby „Mazowsza”, w Karolinie-Otrębusach pod Warszawą. Tu 23 i 24 października odbędzie się drugi etap konkursu. Najlepsi – 12 osób – będą mogli wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach artystycznych z Zespołem „Mazowsze”. 25 października w siedzibie Zespołu będzie też miał miejsce wyjątkowy „Wieczór wspomnień” poświęcony pamięci Stanisława Jopka.
Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka zakończy się uroczystym Koncertem Galowym z rozdaniem nagród, który odbędzie się w sobotę, 26 października. Na scenie zaprezentują się Chór, Balet i Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wraz z Zespołem zaśpiewa 12 finalistów Konkursu.Gośćmi specjalnymi gali będą córki Stanisława Jopka: Anna Maria oraz Patrycja Jopek. Wieczór poprowadzi Maciej Orłoś. Wśród patronów medialnych gali jest Katolicka Agencja Informacyjna.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych. Sięga do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Formalnie Zespół powstał w roku 1948, ale pierwszy oficjalny koncert inaugurujący miał miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie 6 listopada 1950 roku.
Dziś w repertuarze Zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42. regionów Polski. Zespół odbył ponad 200 zagranicznych tournée, a w ciągu 70. lat dał prawie 7 tys. koncertów.
W bieżącym roku Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego otrzymał Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2018.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.