Finał konkursu „Jak Kuba Bogu… – na pielgrzymim szlaku ze św. Jakubem”
06 marca 2014 | 17:33 | mag Ⓒ Ⓟ
„Jak Kuba Bogu… – na pielgrzymim szlaku ze świętym Jakubem” – to temat diecezjalnego konkursu wiedzy dla gimnazjalistów, który zakończył się w Domu Kultury w Jadowie. Laureatką została Sylwia Karkosa z zespołu szkół w Strachówce. Drugie miejsce zajął Jakub Florczak z zespołu szkół w Duczkach a trzecie Jakub Dróżdż z Gimnazjum Im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim.
– Szlaki Camino we Francji i w Hiszpanii są coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Wielu decyduje się na taką kilkutygodniową samotną pielgrzymkę mając nadziejna na przemianę swojego życia. W związku z tym chcieliśmy zapoznać gimnazjalistów z historią szlaków oraz panującymi na nich zwyczajami. Zwłaszcza, że krótki odcinek takiego szlaku św. Jakuba’ został także otwarty na terenie diecezji warszawsko-praskiej – powiedział ks. Piotr Pierzchała z Wydziału Katechetycznego Diecezji Warszawsko-Praskiej.
W konkursie wzięło udział 20 szkół z terenu diecezji warszawsko-praskiej. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 35 osób. – Uczniowie mieli za zadania zapoznać się z homilią bł. Jana Pawła II wygłoszoną w Santiago de Compostela, słowami papieża Benedykta na temat Drogi Jakubowej oraz licznymi artykułami i literaturą beletrystyczną poświęconą takiemu pielgrzymowaniu – powiedział ks. Pierzchała.
Na terenie diecezji warszawsko-praskiej Szlak św. Jakuba został otwarty w Jadowie pod koniec lipca ubiegłego roku. Trasa rozłożona jest na trzy dni, choć jak podkreśla ks. Pierzchała – można ją przebyć w dwa. Przebiega ona przez Loretto, Sulejów, Chrzęsne, Tłuszcz, Klembów, Poświętne, Majdan, Ossów, Kobyłkę, Wołomin, Radzymin, Marki, Ząbki kończąc się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze.
W Polsce pierwszy odcinek Drogi św. Jakuba został otwarty w 24 lipca 2005 roku z inicjatywy Bractwa św. Jakuba Apostoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.