Finał konkursu „Mój szkolny kolega z misji”
19 maja 2022 | 16:24 | ks. Zbigniew Sobolewski | Borzęcin Duży Ⓒ Ⓟ
18 maja 2022 r. w Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym k. Warszawy odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XXI edycji ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”. Honorowym patronatem Konkurs objęli ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.
Temat XXI edycji Konkursu „Mój szkolny kolega z misji” „Fratelli tutti” (Wszyscy jesteśmy braćmi” nawiązywał do encykliki Ojca Świętego Franciszka. W tym roku organizatorzy Konkursu zaproponowali namysł nad powszechnym braterstwem, które jest motywowane wiarą. W kontekście współczesnych wydarzeń jest to refleksja bardzo potrzebna i aktualna.
Do Konkursu przystąpiło 1 000 nauczycieli, katechetów i wychowawców, aktywizując 4 000 uczniów z 385 szkół podstawowych. Mieli oni do dyspozycji kategorię plastyczną, literacką, muzyczną i charytatywną. Do finału przeszło 548 prac. Nauczyciele i wychowawcy mogli rywalizować ze sobą w kategorii „scenariusz zajęć”.
Najwięcej prac wpłynęło w kategorii plastycznej i literackiej. Uczniowie przestawiali ideę solidarności, braterstwa i pragnienia pokoju w świecie w krótkich listach, wierszach, wywiadach z misjonarzami lub opowiadaniach. Wiele prac odnosiło się do posługi konkretnych misjonarek i misjonarzy, przedstawiając ich jako tych, którzy na co dzień wcielają ideę braterstwa i miłości chrześcijańskiej.
Uroczystość zgromadziła ponad 170 uczniów, rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców, nagrodzonych w Konkursie. Galę rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Misyjnej. Koncelebrowali: o. prof. Wojciech Kluj OMI, o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji, ks. Jan Fecko, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej, ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, odpowiedzialny za organizację Konkursu, ks. Michał Kacprzak, reprezentujący Papieskie Dzieła Misyjne.
Bp Jan Piotrowski przypomniał na wstępie swego wystąpienia afrykańskie przysłowie: „Do przyjaciela nigdy nie jest daleko”. Zwrócił uwagę, że Chrystus eucharystyczny jest naszym największym przyjacielem i gromadzi nas w Borzęcinie wokół sprawy misji. Biskup mówił, że podstawą zaangażowania misyjnego każdego chrześcijanina jest chrzest. On jest źródłem misji, jaką Chrystus powierza swoim uczniom. Biskup nawiązał do tematu tegorocznej edycji Konkursu „Fratelli tutti” cytując nr 88 encykliki: „Miłość, wypływając z każdego serca, tworzy więzi i poszerza egzystencję wówczas, gdy sprawia, że osoba wychodzi ze swoich ograniczeń ku drugiemu. Jesteśmy stworzeni dla miłości, i w każdym z nas jest „prawo «ekstazy» – wyjścia z siebie, aby tym pełniej bytować w drugim”. Dlatego też „człowiek musi się kiedyś zdobyć na to, by się od siebie oderwać”.
Mówca zauważył, że nie ma autentycznej, szczerej i wielkiej miłości do człowieka bez miłości do Boga, do Chrystusa. Miłość, której uczy nas Jezus wychowuje nas i prowadzi do bliźnich, nie tylko bliskich, ale i dalekich. Jest podstawą braterstwa chrześcijańskiego.
Ks. biskup podziękował wszystkim uczestnikom Konkursu „Mój szkolny kolega z misji” za ich serce dla misji, za zaangażowanie oraz twórczą inwencję.
Po Mszy św. miało miejsce wręczenie nagród. Galę poprowadził ks. Przemysław Matuszewski. Podczas Gali wręczono czek na 25 00 zł. Ojcom oblatom Mari Niepokalanej. Jest to owoc kategorii charytatywnej. Uczniowie organizując różne akcje zbierali środki na budowę szkoły podstawowej w Figuil w Kamerunie. Szkoła składa się z trzech budynków po dwie klasy.
Następnym punktem programu była wspólna agapa, przygotowana przez pracowników Centrum Misji Afrykańskich oraz krótka prezentacja misji w Afryce, której dokonał ks. Wacław Krzempek SMA.
Na zakończenie uroczystości ks. Zbigniew Sobolewski podziękował sponsorowi nagród książkowych, którym jest kieleckie diecezjalne Wydawnictwo „Jedność”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.