W tworzeniu więzi istotną rolę pełni „teologia kawy” – parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach
02 stycznia 2023 | 16:24 | Agnieszka Skrzypczyk-Plaza | Tychy Ⓒ Ⓟ
W tworzeniu więzi istotną rolę pełni „teologia kawy”. Chodzi o spotkania, które są czasem wymiany doświadczeń, ale też i formacji – zwraca uwagę ks. ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Wspólnota zdobyła Nagrodę specjalną Dyrektora Caritas Polska w Konkursie Aktywna Parafia 2022.
Kościół w centrum rodzinnego parku
Kiedy się zagląda do tej parafii, trudno wyliczyć to, czego tu nie ma. Piękna, zadbana infrastruktura, kościół z dzwonnicą, zaraz obok ogródek różańcowy z oczkiem wodnym, wokół świątyni stacje drogi krzyżowej. Gdy zejdziemy nieco niżej zobaczymy pokaźnych rozmiarów dom parafialny „Wyobraźnia Miłosierdzia”. Wcześniej mijamy jeszcze Ośrodek „Christoforos”, gdzie mieści się świetlica środowiskowa dla dzieci.
Kościół położony jest w Rodzinnym Parku bł. Karoliny. Znajduje się tu tężnia z solanką z Ciechocinka, liczne aleje i ścieżki, które prowadzą do Pomnika Katyńskiego, ale też i placu zabaw, czy fontanny. Jest i wybieg dla czworonogów. Zaraz obok cała infrastruktura sportowa: trzy boiska, w tym orlik, ale też i miejsce do gry w koszykówkę czy siatkówkę.
To tyle – jeśli chodzi o infrastrukturę. Parafia bł. Karoliny to jednak miejsce, gdzie wspólnota jest żywa i zaangażowana. Działa tu ponad 40 różnych grup, ponad 100 osób na co dzień bierze odpowiedzialność za życie liturgiczne. Są 4 grupy śpiewacze, które w sumie angażują blisko 100 osób.
Teologia kawy, czyli zasada obecności
Skąd to się bierze? Proboszcz parafii, ks. prałat Józef Szklorz, ma jako odpowiedź swoją teorię. ‒ Dzisiaj w duszpasterstwie obowiązuje zasada, którą przekazał nam św. Jan Bosko, czyli zasada obecności. Od początku ja i księża wikariusze jesteśmy z ludźmi, także z młodymi, a wcześniej z dziećmi ‒ wyjaśnia. I dodaje, że we wspólnotach dorosłych, małżeńskich są dzieci, które chętnie angażują się w życie parafii. ‒ Jak przy kościele są dzieci, to jest szansa, że będzie i młodzież ‒ tłumaczy. Proboszcz zna imiona najbardziej zaangażowanych parafian. Mówi, że w tworzeniu więzi istotną rolę pełni „teologia kawy”. Chodzi o spotkania, które są czasem wymiany doświadczeń, ale też i formacji.
Od nowych pomysłów farorza – zachowaj nas, Panie
Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach istnieje od 1990 roku i liczy 12 500 parafian. Kościół i dom parafialny wybudował obecny proboszcz, ks. Józef Szklorz. Ale powstająca infrastruktura parafialna to nie jedyny atut włodarza parafii. Duchowny nie zapomina o integracji wspólnoty parafialnej, a troszczy się o to z pomocą wikariuszy. Są to: ks. Daniel Walusz, ks. Grzegorz Szmatloch i ks. Bartłomiej Dylong. Parafianie dostrzegają aktywność 66-letniego proboszcza i żartują „od nowych pomysłów księdza proboszcza, zachowaj nas, Panie”.
Pandemia i izolacja? Mamy na to sposób
Parafia słynie w archidiecezji katowickiej – prężnie działała nawet w czasie pandemii. Wówczas, w celu udzielania duchowego wsparcia przez Internet, powstała idea kanału na You Tube pod nazwą TV Karolina czy koncertów online. Początki były niełatwe. ‒ Wszystko zaczęło się od transmisji prowadzonej przez mnie zwykłym smartfonem. Potem namówiłem proboszcza na zmiany – tłumaczy wikariusz, ks. Daniel Walusz. Aby było bardziej profesjonalnie, parafia kupiła kamery i przyłączyła światłowód.
Parafianie „spod znaku bł. Karoliny” – jak mawia ks. Proboszcz – są bardzo hojni. Odbywały się tam pieniężne i materialne zbiórki dla uchodźców z Ukrainy. Parafia ma też zaprzyjaźnionych misjonarzy. Ostatnio, na 30-lecie istnienia, wybudowała studnię głębinową w diecezji biskupa Jana Ożgi w Kamerunie.
Spotkania otwarte na każdego
Spotkania wszelkiego rodzaju to stały punt w tej wspólnocie. Troszczy się o emerytów i rencistów, którzy od ponad 30 lat mają swoje aktywności w „Grupie Seniora”. Mogą także liczyć na pomoc w różnych potrzebach. W „Karolinie” działa także psychologiczna i poradnictwo małżeńskie, we współpracy z ks. dr Krzysztofem Matuszewskim, dyrektorem Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań”. Ponadto organizowane są spotkania dla młodych małżonków.
Działalność formacyjną, duchową i ewangelizacyjną prowadzi działające przy parafii Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Świeccy zaangażowani w Centrum wraz z Opiekunem organizują co tydzień modlitwę uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem, zapraszają na modlitwę wstawienniczą, darmowe konsultacje z psychologami. Kapłani włączają się w kierownictwo duchowe.
Dwa razy w roku „u bł. Karoliny” odbywają się Festyny Parafialne. Wiosną w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, jesienią – ze zbiórką środków na cele charytatywne funkcjonującego przy parafii Ośrodka „Christoforos”.
Formacja i wychowanie
Przy tyskiej parafii znajdziemy wiele grup formacyjnych, angażujących dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Raz w miesiącu spotykają się grupy modlitewne: Apostolstwo Dobrej Śmierci, Margaretka, Żywy Różaniec (Bractwo Różańcowe), Bractwo Szkaplerzne i Grupa Miłosierdzia. Wiele grup jednak spotyka się częściej, bo co tydzień. W takiej częstotliwości odbywają się próby dziecięcej scholii bł. Karoliny, młodzieżowej scholii „Effata”, zespołu młodzieżowego „Gaudette” oraz chóru parafialnego „Laudate dominum”. Ponadto działają grupy dziecięce i młodzieżowe: Dzieci Maryi, ministranci, katecheza 5-latków, oaza młodzieżowa, Wspólnota „Pod gruszą”, czy grupa „bierzmowańców”.
Osobno spotykają się wspólnoty związane z liturgią, czyli ministranci – młodsi i starsi, świeccy lektorzy, a także nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. Ci ostatni co niedzielę odwiedzają chorych. Są oni także łącznikami tych osób w kontaktach z parafią w razie potrzeby doraźnej pomocy.
Dorośli formują się m. in. w Domowym Kościele. W parafii utworzone są 4 kręgi. Na pary otwarta jest też Wspólnota Młodych Małżeństw. Osoby dorosłe mogą uczestniczyć również w spotkaniach Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Koła Rękodzieła, grupy osób z niepełnosprawnością „Samson”, Koła Misyjnego, Kręgu Biblijnego oraz Katechezy Dorosłych. Mają także możliwość zaangażowania się i służby w Ośrodku „Christoforos” jako wolontariusze.
W parafii prężnie działa także grupa charytatywna, grupa osób angażujących się w sprzątanie kościoła czy grupa tworzących gazetkę parafialną „Karolinka i My”. Są też panie prowadzące kawiarenkę parafialną, czy tutejszą bibliotekę.
Wizja ks. Franciszka Blachnickiego
Sporo w parafii bł. Karoliny jest działań ewangelizacyjnych. Wspólnota Centrum Duchowości formuje dorosłych według programu Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w formacji podstawowej, a następnie w diakoniach specjalistycznych. Prowadzi modlitwy uwielbienia i Strefę Pomocy Duchowej. Trzy razy w roku w parafii odbywają się Tyskie Wieczory Uwielbienia, które – od czasów pandemii – są także transmitowane online. Jak dotąd odbyło się 50 takich spotkań. Na jubileuszowym gościł w październiku tego roku metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Parafianie w różnym wieku chętnie biorą udział w spotkaniach modlitewnych, jak i intelektualnych, czy towarzyskich. ‒ Bardzo jesteśmy zbudowani tą parafią. Jesteśmy szczęśliwi, że tu jesteśmy, że mamy takiego gospodarza, który to wszystko koordynuje, prowadzi i zarządza jak najlepiej. Nie mamy nic do zarzucenia ‒ przekonuje Urszula Durkalec, emerytka. ‒ Czujemy się tu jak w rodzinie ‒ dodaje jej mąż, Antoni. ‒ Mamy tutaj na miejscu Centrum Duchowości, należymy do Oazy Dorosłych. Staramy się naszą rodzinę, choć niekoniecznie należą do tej parafii, przyciągać do tego kościoła ‒ mówi.
Ewangelizacyjnie działa też oaza młodzieżowa. Młodzi wraz z księżmi poprowadzili rekolekcje ewangelizacyjne dla kandydatów do bierzmowania w Ośrodku Archidiecezjalnym w Brennej. Regularnie w należącym do parafii domu rekolekcyjnym „Karolina” w Wiśle odbywają się rekolekcje dla ministrantów, Dzieci Maryi oraz wakacje z Bogiem dla dzieci z parafii.
Intelektualna i duchowa uczta
W parafii odbywa się cykl spotkań pt. „Trzecie Niebo w mieście”. Gościł już m.in. Łukasz Wilczyński, prelegent organizacji Open Doors, który mówił o Kościele prześladowanym. Ponadto w „Karolinie” miała miejsce debata pt. „Kościół wobec wojny i pokoju”. Swoje poglądy prezentowali: Aleksander Bańka, Tomasz Terlikowski i Tomasz Krzyżak.
Tradycją parafialną jest już obywające się co roku w Wielkim Poście Seminarium Odnowy Wiary. To 10-tygodniowe rekolekcje „w domu”. Polegają na cotygodniowych spotkaniach na adoracji i słuchaniu konferencji, a także dzieleniu w grupie oraz codziennej modlitwie w zaciszu swojego domu. Do rozwoju duchowego parafian przyczyniło się zorganizowanie Triduum Paschalnego w formie rekolekcji – była to propozycja dla wszystkich chętnych w parafii.
Kultura z górnej półki
Funkcję ewangelizacyjną mają także koncerty, które odbywają się w parafii. Mowa m. in. o Koncercie Wielkopostnym pt. „Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu” w wygnaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „AUKSO” pod batutą maestro Marka Mosia. W okresie bożonarodzeniowym nie brakuje też koncertów kolędowych. Warto wymienić obecność w parafii Eleni, Zespołu Śląsk, Camerata Silesia. W tym roku do „Karoliny” zawitał też chór TGD z koncertem wielkanocnym. Był on połączony w modlitwą i świadectwami.
Z kolei Teatr Cordis z Jastrzębia-Zdroju przyjechał do Tychów z przedstawieniem „Hanik”. Opowiada ono o życiu i męczeństwie beatyfikowanego przed rokiem ks. Jana Machy, pierwszego błogosławionego archidiecezji katowickiej.
Parafia i parafianie często goszczą w mediach społecznościowych. W ostatnim czasie piosenki uwielbieniowe Wspólnoty Centrum Duchowości zostały wprowadzone w przestrzeń cyfrową na YouTube, Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer. Transmisje Mszy świętych i nabożeństw, a także koncertów odbywają się regularnie na kanale YouTube – TV Karolina. Tam też można znaleźć publikowane konferencje i nauczania z rekolekcji. Działalność parafii często opisują lokalne media. Funkcjonuje też fan page parafii na Facebooku.
W parafii jest ponad 100 osób zaangażowanych w posługę liturgiczną. Są to ministranci młodsi i starsi, lektorzy – i w tym gronie jest młodzież, studenci jak i ojcowie i dziadkowie, ale są także i panie. Są też kantorzy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii św. Posługuje 6 kościelnych, 11 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., 4 organistów, a także 4 zespoły śpiewacze. Grupy te formują się każdego tygodnia, wyjeżdżają w wakacje i ferie zimowe na swoje rekolekcje do domu rekolekcyjnego w Wiśle.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Parafia posiada zespół trzech boisk, oprócz tego boisko do siatkówki, koszykówki i siatkówki plażowej. W domu parafialnym „Wyobraźnia miłosierdzia” znajduje się piętro sportowe – tam dla każdego chętnego dostępne są piłkarzyki, stoły pingpongowe, bilard, salka do aerobiku, i przyrządy do ćwiczeń tzw. siłownia rehabilitacyjna.
Organizowane są mecze piłkarskie m.in. parafialny mecz oaza-ministranci, dekanalny turniej ministrancki oraz wyjścia na basen i kręgle. Podczas wyjazdów do domu rekolekcyjnego w Wiśle nie brakuje również wyjść w góry. W parafii spotykają się też mężczyźni grający w szachy, czy w skata. Ci ostatni również organizują zawody.
Parafianie mogą korzystać z siłowni rehabilitacyjnej w Domu Parafialnym, ministranci i oaza rozgrywają mecze podczas festynów parafialnych, dla dzieci i młodzieży dostępne są place zabaw i boiska. Kobiety uczęszczają na aerobik, w niedziele można korzystać z dostępnej tutaj groty solnej. Organizowane są zabawy karnawałowe, prelekcje dla seniorów z udziałem psychologów, lekarzy, czy dietetyków.
Pomoc bliźniemu
Głównym dziełem charytatywnym działającym przy parafii jest Ośrodek „Christoforos”. Placówka prowadzona jest we współpracy z Urzędem Miasta Tychy. Ośrodek „Christoforos” przy parafii funkcjonuje od grudnia 1997. Wcześniej znajdował się na terenie parafii św. Krzysztofa w Tychach. W tym miejscu opiekę i wsparcie znajdują dzieci, młodzież, jak i seniorzy.
Świetlica opiekuńczo-wychowawcza to miejsce przeznaczone do spędzania wolnego czasu, rekreacji oraz rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży. To ciepłe i przyjazne miejsce, w którym wychowawcy i wolontariusze poświęcają czas i uwagę swoim podopiecznym, oddają im serce i każdego dnia obdarowują ich uśmiechem. Dzieci zawierają tu nowe przyjaźnie.
Świetlica zapewnia dzieciom opiekę wychowawczą i dydaktyczną, prowadzi koła zainteresowań, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia logopedyczne i komputerowe, rekreację w grocie solnej, pomoc w odrabianiu lekcji oraz pomoc żywnościową. Organizuje również wypoczynek letni i zimowy w ramach kolonii i półkolonii.
Funkcjonuje także „Ośrodek wparcia” który otacza opieką osoby od 60. roku życia. W ramach tych spotkań odbywają się zajęcia świetlicowe poprawiające sprawność fizyczną i umysłową, zajęcia z zakresu promowania zdrowia, opiekę duszpasterską, obiad, pomoc żywnościową.
W działalność Ośrodka można włączyć się jako wolontariusz. ‒ Placówka pomaga codziennie około 80 podopiecznym (50 dzieciom oraz 30 seniorom), zatrudnia ok. 5 osób, pozostali to właśnie wolontariusze, którzy w zależności do potrzeb angażują się w pomoc temu miejscu – wyjaśnia ks. Szklorz, który pełni również funkcję dyrektora ośrodka. Świetlica funkcjonuje przez cały rok – zarówno w ferie jak i w wakacje oraz w dni wolne od zajęć dydaktycznych w ciągu roku szkolnego.
Parafia organizuje również biesiady i spotkania dla chorych i starszych parafian. Zespół charytatywny dociera z pomocą do potrzebujących parafian.
Zapraszamy na pielgrzymkę
„Karolina” wyjazdami stoi. To coś, co cieszy parafian, integruje ich między sobą, ale i daje duchowe ubogacenie. W tym roku miała miejsce parafialna pielgrzymka do Medjugorje. Odbywają się także pielgrzymki krajowe m. in. do Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej, czy Niepołomic. Co roku odbywa się także Piesza Parafialna Pielgrzymka z Zawiercia do Częstochowy. W czasie pandemii została skrócona do jednego dnia wędrówki.
W parafii nie brakuje też wyjazdów rekolekcyjnych, czy też tzw. wakacji z Bogiem dla dzieci, młodzieży, jak i seniorów. Odbywają się one w parafialnym domu rekolekcyjnym „Karolina” w Wiśle. Turnusy letnie, jak i zimowe liczą po 40 osób.
Są też krótsze kilkudniowe wyjazdy rekolekcyjno-integracyjne Wspólnoty Centrum Duchowości, grupy osób z niepełnosprawnością „Samson”, czy Katechezy Dorosłych. Młodzi biorą udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000. Księża zapraszają na wspólne wędrówki nad pobliskie Jezioro Paprocańskie, czy organizują przejażdżki rowerowe z młodzieżą.
Proboszcz jest przekonany, że to, co dzieje się w tej parafii to „dzieło bł. Karoliny”. I przytacza żartobliwe słowa arcybiskupa Wiktora Skworca: „gdyby to, co ona dokonała tutaj w parafii, mogło być przyjęte przez watykańską Kongregację ds. świętych, to ona już dawno byłaby świętą”. ‒ Dla nas jest świętą.
Jak ona pięknie wstawia się za parafią, jak ta parafia pod jej skrzydłami pięknie się rozwija. Nie tylko materialnie, ale także duchowo. Wiele jej zawdzięczamy ‒ przyznaje ks. proboszcz.
„Karolina” w Internecie
Więcej o parafii można dowiedzieć się, śledząc media:
Strona internetowa parafii: karolina.tychy.pl
Fan page parafii na Facebooku: https://www.facebook.com/parafiatychykarolina/
Wirtualny spacer po parafii:
http://media.karolina.tychy.pl/wspacer2/virtualtour.html
Kanał Karolina: https://www.youtube.com/c/TVKarolina
Centrum Duchowości: centrumduchowosci.pl
Kanał z muzyką uwielbienia:
https://www.youtube.com/@CentrumDuchowosciTychy/
***
Konkurs Aktywna Parafia 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego.
Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Konkurs wspierają Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i Aries Power Equipment Sp. z o.o. Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i eKAI.pl.
Więcej informacji o Konkursie Aktywna Parafia 2022 na stronie ekai.pl/aktywnaparafia
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.