Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2022 – parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu
09 października 2022 | 15:10 | amk (parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu) | Mielec Ⓒ Ⓟ
Do drugiego etapu konkursu Aktywna Parafia zakwalifikowało się 10 wspólnot. Finaliści wyróżniają się na takich polach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, działalność wspólnot, inicjatywy ewangelizacyjne, życie liturgiczne, sport, wspólne wyjazdy, edukacja zdrowotna i działalność charytatywna. Ich reprezentanci spotkają się 15 października na festynie w Warszawie. Zaprezentują swoje wspólnoty i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.
W gronie finalistów znalazła się Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu, która powstała w 1981 roku. Obecnie liczy 14 tysięcy parafian. Kościół parafialny jest uznany za jeden z najciekawszych i najpiękniejszych w Polsce. Monumentalna mozaika wraz z mosiężnymi odlewami w prezbiterium świątyni pokazuje dynamikę Kościoła po Zesłaniu Ducha Świętego, Jego wyjście na cały świat.
Pomoc bliźniemu w potrzebie
Wspólnota katechumentalna działająca przy parafii okazała dużą pomoc finansową kilkunastu ubogim rodzinom, zorganizowano niedzielną kwestę, zbierając fundusze na operację chorego dziecka. Parafianie wspierają także żebrzących przed kościołem Romów, którym finansują żywność. Do drzwi plebanii a także do posługujących w parafii sióstr zakonnych pukają bezdomni, niezaradni życiowo, potrzebujący ludzie. Dostają wsparcie przez dobre słowo, zwykle też nie odchodzą głodni. Funkcjonuje również parafialna Caritas – działa na rzecz ubogich przez zbiórkę żywności, zakup leków itp.
Wspólnoty parafialne
Grupy Liturgiczne:
- Aspiranci, Ministranci, Lektorzy – cotygodniowa formacja.
- Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej – posługują podczas Eucharystii oraz co niedziele odwiedzają z Jezusem Eucharystycznym chorych.
- Liturgiczna Schola Męska, która ma swoje próby o godz. 8.00 w każdą niedzielę i ubogaca liturgię śpiewem na mszach o godz. 9.00.
- Liturgiczna Schola Młodzieżowa – ubogaca śpiewem największe uroczystości w parafii. Jest na wysokim poziomie muzycznym, jej członkowie to wychowankowie szkoły muzycznej.
- Schola Dziecięca – animuje niedzielne msze święte dla rodziców z małymi dziećmi w kaplicy św. Michała Archanioła.
Grupy dziecięce:
- Dziewczęca Służba Maryjna, która spotyka się w każdą środę, uczestniczy czynnie w różnych wydarzeniach Maryjnych, a także w parafialnych nabożeństwach fatimskich (od maja do października).
- Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza – działalność prowadzi całorocznie, od września do czerwca w godzinach od 13 do 17, natomiast w ferie zimowe i wakacje od 10 do 14.
- Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci – zajmuje się animacją misyjną w parafii. Czynnie angażuje się w przygotowanie tygodnia misyjnego w parafii, a także w dzieło Kolędników Misyjnych.
- Oaza Dzieci Bożych
Grupy młodzieżowe:
- Schola Młodzieżowa
- Młodzieżowa Grupa Apostolska
- młodzieżowy wolontariat
- animatorzy przygotowujący kandydatów do sakramentu bierzmowania w małych grupach
- Grupa „Taize”
Grupy Dorosłych:
- Rada Duszpasterska
- Akcja Katolicka
- Caritas
- Grupa Biblijna „DABAR”
- Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Płomień Miłości”
- 3 wspólnoty Neokatechumenalne
- Grupa Biblioteki Parafialnej
- Poradnia Rodzinna
- Stowarzyszenie Rodzina Katolickich
- Legion Maryi
- Apostolat Maryjny
- Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusowego
- Schola Męska
- Grupa Świętego Ojca Pio
- Grupa Tradycji Łacińskiej
- Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci
- Parafialna Grupa Turystyki Górskiej
- Honorowi Dawcy Krwi
- Anonimowi Alkoholicy,
Inicjatywy ewangelizacyjne
W Wielkim Poście w parafii Ducha Świętego odbyły się 2,5-godzinne „Rekolekcje ewangelizacyjne dla wrażliwych – w programie znalazło się 9 znanych utworów pasyjnych wykonanych przez Orkiestrę Kameralną Państwowej Szkoły Muzycznej i solistów z Mielca, które były przeplatane głoszeniem kerygmatu przez bp. Artura Ważnego.
Odbyło się spotkanie ewangelizacyjne dla młodych, które prowadził rapujący ksiądz, Jakub Bartczak. Zorganizowano też rekolekcje ewangelizacyjne Uzdrowienia Wewnętrznego (prowadziła Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. Liderzy wspólnot pastoralnych włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie Parafialnego Dnia Ewangelizacji „Czy jestem potrzebny w parafii… na co mogę się przydać?”, związanego z początkiem roku prac wspólnot pastoralnych (nauczał ks. proboszcz Waldemar Ciosek, świadectwem podzielił się Marcin Zieliński i członkowie wspólnoty ze Skierniewic; w programie była adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa o nowe napełnienie Duchem Świętym na nowy rok pastoralny, koronka do miłosierdzia Bożego, różanie; homilię w czasie mszy na zakończenie wygłosił bp Artur Ważny. Na przełomie sierpnia i września wspólnoty neokatechumenalne poprowadziły ewangelizację – głoszenie kerygmatu i zapraszanie parafian na katechezy ewangelizacyjne. We wrześniu ruszyły katechezy początkowe Drogi Neokatechumenalnej.
Życie liturgiczne
Codziennie na mszy o 7.00 jest głoszona homilia, od lat zwyczajem parafii jest przygotowywanie i prowadzenie w każdy poniedziałek przez wspólnoty pastoralne parafii liturgii w czasie Nowenny do Ducha. Grupu pastoralne przygotowują i prowadzą również nowennę przed odpustem Zesłania Ducha.
Co roku od Środy Popielcowej organizowana jest Grupa Liturgiczna do przygotowania Liturgii Świętego Triduum Paschalnego. W Niedziele Palmową odbywa się konkurs palm, cieszy się dużym zainteresowaniem.
Parafia cieszy się liczną (zważając na dzisiejszy kryzys i dużą miejską robotniczą parafię w tej części Polski) grupą Liturgicznej Służby Ołtarza – to około 70 osób, w tym młodzież studiująca i pracująca. Wydarzenia liturgiczne w parafii przygotowują specjalnie przygotowani ceremoniarze. Także dorośli „niezrzeszeni” podejmują posługę lektorów i kantorów.
W organizację Parafialnego Dnia Fatimskiego włączają się grupy pastoralne, które przygotowują rozważania, prowadzą nabożeństwo i niosą figurę w procesji.
W życie liturgiczne angażuje się 12 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, kilku starszych panów i wspólnota sióstr zakonnych Służebnic Ducha Świętego.
Codziennie o 15.00 wyznaczone grupy prowadzą koronkę do Bożego Miłosierdzia, a przed wieczorną mszą świętą parafianie odmawiają różaniec.
W czasie rezurekcji, w okresie wielkanocnym, a także w Boże Ciało nie tylko parafianie, ale także 8. mielecka drużyna harcerska „Ad Astra” czynnie włącza się w liturgię. 9. W liturgiczne życie parafii angażują się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotnikach, którzy w sierpniu obchodzili 125-lecie istnienia.
Uprawianie sportu
Od 14 lat w czasie ferii zimowych parafia organizuje Parafialny Obóz Narciarski dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach. Nie jest to zwykłe zimowisko ale sportowy obóz narciarski, gdzie pod okiem instruktorów dzieci doskonalą jazdę na nartach. Wieczorem dzieci mogą jeździć łyżwach na lodowisku. Funkcjonuje także Parafialna Grupa Turystyki Górskiej, która w roku 2023 kończy zdobywanie Korony Gór Polskich (Czupel – Beskid Mały, Snieżnik – masyw Śnieżnika, Tarnica od Wołosatego poprzez Bukowską Przełęcz, Rozsypaniec, Halicz, Goprowska Przełecz, Przełęcz Pod Tarniczką, Tarnica, Wołosate (pojechało 92 osoby).
Już po raz piąty w dniach 18–19 lipca z parafii wyruszyła pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę. To nie jest wyjazd dla sportowców, wyczynowców. Tu każdy ma własne intencje, głębsze niż tylko turystyczno-sportowe motywy. Uczestnicy jechali, by dać coś z siebie, by modlić się w ten sposób, by tak, jak mogą przykładać ucho do serca Matki.
W kwietniu razem z dziećmi wyruszono na szlak Gór Świętokrzyskich – parafianie zdobyli Łysicę – jeden ze szczytów Gór Korony Polski. W lipcu dzieci wyjechały do aquaparku w Brzezówce. Miały okazję aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu i popływać. W czasie wakacji dzieci ze świetlicy kilkukrotnie wyjeżdżały także na basen odkryty w MOSIR Mielec. Co tydzień młodzież, lektorzy korzystają z wynajętej sali gimnastycznej trenując siatkówkę.
Wspólne wyjazdy
W parafii bardzo prężnie rozwija się ruch pielgrzymkowy. Wyjazdy w 2022 r.:
- 17–25 sierpnia na Jasną Górę pielgrzymowała Grupa 18. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej (ponad 100 uczestników; na szlak dołączało się także wielu pątników, którzy nie byli w stanie przemierzyć całej trasy).
- W połowie czerwca odbyła się Parafialna Pielgrzymka do Medjugorie, na którą zgłosiło się ponad 50 uczestników.
- Wyjazd apostolskiej grupy młodzieżowej na Europejskie Spotkanie Młodych Taize (przełom 2021 i 2022 r.).
- W dniach 13–22 lipca dzieci i rodzice wzięli udział w 10-dniowej Pielgrzymce po sanktuariach Austrii, Włoch i Szwajcarii.
- W lipcu odbyła się tygodniowa parafialna Oaza Dzieci Bożych w Ochotnicy Górnej (z wejściem na Gorc i Lubań).
- W czasie wakacji odbyły się 2 kilkudniowe wyjazdowe, formacyjno–warsztatowe spotkania w Ochotnicy Górnej dla Liturgicznej Służby Ołtarza.
- Dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej spędziły czas na jednodniowej wycieczce w górach Świętokrzyskich zdobywając Łysicę, nawiedzając także Święty Krzyż oraz Świętą Katarzynę.
- Ponadto różne grupy pastoralne w ramach formacji uczestniczą w wyjazdowych konwiwencjach, rekolekcjach, spotkaniach, pielgrzymkach. Grupa Odnowy w Duchu Świętym w maju pojechała na Ogólnopolskie czuwanie grup charyzmatycznych w Częstochowie. W czerwcu Straż Honorowa NSPJ, a we wrześniu Legion Maryi również odwiedzili Jasną Górę.
Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia
W czasie wszystkich wyjazdów z dziećmi i młodzieżą zwłaszcza w czasie obozów narciarskich, organizowanych co roku w ferie zimowe, podejmowane są zagadnienia związane ze zdrowym trybem życia, nałogami, zagrożeniami (warunek otrzymania dofinansowania). Odbywa się to w formie zabaw, pantomim, przygotowywania prac plastycznych.
Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza realizuje program profilaktyki antyalkoholowej, antynikotynowej i antynarkotykowej – organizowane są zajęcia edukacyjne, w których bierze udział około 30–40 dzieci. Co roku realizuje 5 godzin zajęć. Dzieci są również wychowywane do zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie w nich troski o zdrowe żywienie i higienę osobistą. W tym roku podjęto też program 19 zajęć lekcyjnych dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
Dzieci ze świetlicy wzięły udział w kwietniowym Biegu Vsparcia organizowanym na rzecz chorych na układowe zapalenia naczyń organizowanym przez Stowarzyszenie Vasculitis oraz w spotkaniu w Komendzie Powiatowej Policji oraz w Straży Pożarnej, którego celem było uwrażliwienie dzieci na bezpieczeństwo i własne zdrowie w sytuacjach zagrożenia życia.
W pracy pastoralnej z młodzieżą realizowane są także cotygodniowe wyjścia na salę gimnastyczną oraz zajęcia z siatkówki.
Działalność charytatywna parafii
Na uznanie zasługuje całoroczna praca parafialnego Oddziału Caritas. Co tydzień w czwartki wolontariusze pełnią dyżury pomocowe, gdzie rozdają ubrania potrzebującym. Nie brakuje także doraźnej pomocy w oparciu o bazę danych i bieżące potrzeby ubogich naszej parafii. Wolontariusze odwiedzają chorych, pomagają w robieniu zakupów, wspierają finansowo w nabywaniu leków.
Dwa razy w roku Parafialny Oddział Caritas wspólnie z Akcją Katolicką i Wolontariatem Młodzieżowym organizuje dużą akcję zbierania w pobliskich sklepach żywności dla potrzebujących. Przygotowane paczki żywnościowe odbierane są przez potrzebujących w punkcie Caritas. W tym roku udzielono pomocy około 50 osobom/rodzinom.
Parafialny Oddział Caritas co roku w okresie przedświątecznym rozprowadza świece, paschaliki, czy baranki wielkanocne, a zebrane środki finansowe przeznacza na rzecz ubogich.
Członkowie Straży Honorowej w lutym z okazji dnia chorego zorganizowali akcję rozdawania pączków po mszy świętej. Chcieli, aby także chorzy poczuli się docenieni i doświadczyli tego, że zajmują ważne miejsce w parafii.
Parafialnie włączyli się w akcję „Nakrętki na misyjne studnie”, która trwa od roku. Zebrano prawie 50 worków 120–litrowych.
W parafii zgłasza się wielu bezdomnych, niezaradnych życiowo, czy potrzebujących, z którymi wspólnota się solidaryzuje udziela indywidualnej, doraźnej pomocy z prywatnych funduszy kapłanów (kupno lekarstw, węgla, rachunek za energię itp.). Parafianie bardzo poważnie potraktowali pomoc dla Ukrainy. Powstał specjalny sztab złożony z kilku parafian do rozeznawania i udzielania pomocy. Pierwszą nadzwyczajną akcją było przygotowywanie nocą kanapek dla uchodźców. Przez dwa dni w nocy parafianie przygotowywali po kilka tysięcy bułek, które były dostarczane na granicę polsko-ukraińską. Ze względu na to, że dwóch pochodzących z parafii księży pracuje w Ukrainie, na bieżąco organizowana jest pomoc dla ich parafii (pomoc rzeczowa i pieniężna). Zorganizowane były też zbiórki środków chemicznych, żywności i leków, które zostały dostarczone osobom znajdującym się na terenie objętym wojną.
***
Konkurs Aktywna Parafia 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego.
Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Konkurs wspierają Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i Aries Power Equipment Sp. z o.o.
Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i eKAI.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.