Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2022 – Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi
11 października 2022 | 08:00 | amk (parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem) | Słupia Ⓒ Ⓟ
Do drugiego etapu konkursu Aktywna Parafia zakwalifikowało się 10 wspólnot. Finaliści wyróżniają się na takich polach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, działalność wspólnot, inicjatywy ewangelizacyjne, życie liturgiczne, sport, wspólne wyjazdy, edukacja zdrowotna i działalność charytatywna. Ich reprezentanci spotkają się 15 października na festynie w Warszawie. Zaprezentują swoje wspólnoty i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.
Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem jest częścią diecezji kaliskiej. Funkcję proboszcza sprawuje w niej ks. kan. Jacek Andrzejczak.
Pomoc bliźniemu w potrzebie
Parafia wychodzi naprzeciw osobom potrzebującym pomocy. Pomoc dostarczana jest w miarę możliwości dla wszystkich, którzy jej wymagają – ubogich, słabych, starszych, pokrzywdzonych przez los. Przy parafii działa Zespół Charytatywny, a jego członkowie, pochodzący z różnych części parafii, na bieżąco tworzą listy osób potrzebujących. Dzieci i młodzież robią kartki okolicznościowe, przez które obdarzają potrzebujących ciepłym słowem i życzeniami.
W każdy pierwszy piątek miesiąca proboszcz odwiedza chorych i starszych udzielając sakramentów świętych, stąd parafia ma informacje, komu w danej chwili potrzebna jest pomoc. Mieszkańcy parafii doskonale wiedzą, że w trudnych chwilach mogą liczyć na pomoc bliźniego. Pokazują to chociażby sytuacje, które miały miejsce w niedalekiej przeszłości. Jednej z rodzin spłonęła zabudowa gospodarcza, innym zaś wichura zerwała dach. Parafia natychmiast zorganizowała zbiórkę pieniężną a ludzie dobrej woli nie szczędzili grosza dla poszkodowanych.
Parafianie chętnie włączają się w akcje na rzecz chorych dzieci, szczególnie z regionu. Wspierają zbiórki pieniędzy, organizują kiermasze ciast. Powołany Zespół Charytatywny odwiedza swoich podopiecznych. Zespół ten od lat rozprowadza paczki żywnościowe, które mają na celu podniesienie standardów życia i prawidłowego funkcjonowania starszych, chorych i samotnych parafian. Przeprowadza również indywidualne zbiórki charytatywne gdy zachodzi taka potrzeba. Parafia co roku organizuje Dzień Chorego ze specjalną Mszą Świętą w intencji poprawy zdrowia. Dzień ten umożliwia podtrzymanie wzajemnych relacji między parafianami i samymi chorymi. W tym dniu oprócz Mszy organizowane jest spotkanie z poczęstunkiem, które umożliwia aktywizacje tych osób. Podczas spotkania nie brakuje wspólnych śpiewów, zawsze też jest przewidziana część artystyczna w wykonaniu chóru „Słupianie”.
W tym roku szczególną troską zostali objęci mieszkańcy Ukrainy, którzy szukali w Polsce schronienia przed okrucieństwem wojny – włączano się w zbiórki na rzecz uchodźców a także organizowano pomoc dla walczących w Ukrainie. Została przekazana pomoc rzeczowa i finansowa.
Wspólnoty parafialne
W parafii działają następujące wspólnoty:
- Wspólnota Lektorów – istnieje od 1988 r. i dzieli się na trzy grupy: lektorów dorosłych, młodzieżowych i dziecięcych. Największa rotacja jest w grupie dziecięcej i młodzieżowej. Wspólnota ta działa w systemie naprzemiennym, dyżurując zarówno podczas mszy św. niedzielnych, świątecznych jak i w dni powszednie. Oprócz wspólnych spotkań z ks. proboszczem lektorzy organizują wspólne wyjazdy i pielgrzymki.
- Wspólnota Żywego Różańca – składa się z 29 Róż zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Każda Róża ma swego Patrona. Modlitewne spotkania członków RŻR odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca. W czasie 40-godzinnego nabożeństwa Adorację Najświętszego Sakramentu prowadzą poszczególne Róże z zelatorem na czele.
- Bractwo Przemienienia Pańskiego – istnieje od 300 lat, liczy około 500 osób. Posiada cechmistrza parafialnego i cechmistrzów w poszczególnych miejscowościach. Założenie bractwa związane było z niesieniem światła dla Kościoła i po dzień dzisiejszy członkowie odpowiedzialni są za światło naszego parafialnego Kościoła, co widać szczególnie podczas procesji eucharystycznych oraz w czasie pogrzebów, kiedy to rozświetlana jest ostatnia droga zmarłego. W każdą trzecią niedzielę miesiąca członkowie Bractwa spotykają się na modlitwie w różnych intencjach. Ponadto co kwartał odprawiana jest msza w intencji żyjących i zmarłych członków BPP z uroczystym wprowadzeniem sztandaru Bractwa.
- Wspólnota ministrancka – obecnie liczy 25 osób. Zaliczają się do niej zarówno chłopcy jaki i dziewczęta. Swoją posługę pełnią wzorowo. Mają oni spotkania formacyjne oraz wspólne wyjazdy.
Inicjatywy ewangelizacyjne
- co roku 6 stycznia organizowany jest Orszak Trzech Króli, połączony z rozstrzygnięciem konkursu adwentowo- bożonarodzeniowego, w którym główna nagroda to wypoczynek letni bądź zimowy. W konkursie biorą udział całe rodziny. W tym dniu również prezentowane są jasełka w formie przedstawienia a starsza młodzież premierowo wyświetla filmowe jasełka.
- Podczas mszy świętej dla dzieci, która celebrowana jest w niedzielę o 11.00, ks. proboszcz wraz z młodzieżą i szafarzem tworzy scenki nawiązujące do niedzielnej danego fragmentu Ewangelii, aby w ten sposób dzieci jeszcze głębiej mogły zrozumieć Słowo Boże.
- W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w parafialnej świątyni celebrowana jest msza święta za wstawiennictwem św. Charbela, po której następuje namaszczenie świętymi olejami z Libanu.
- Młodzież parafialna wraz z grupą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania prowadzi adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z modlitwą wstawienniczą do Św. Charbela z prośbą o uzdrowienie duszy i ciała.
- Tradycyjnie odbywają się również rekolekcje wielkopostne. W okresie Wielkiego Postu po mszy św. w każdą środę parafię odwiedzali zaproszeni przez proboszcza goście (np. ks. egzorcysta, członkowie Domowego Kościoła, przedstawiciel diecezjalnego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym), którzy pomagali odkrywać tajniki wiary.
- Pod koniec Wielkiego Postu zorganizowana została Droga Krzyżowa ulicami Słupi (mimo niesprzyjającej pogody zgromadziła wielu parafian).
- W miesiącu maryjnym co rocznie odbywają się rajdy rowerowe do kapliczek znajdujących się w parafii – tam odprawiane jest nabożeństwo majowe, które zwykle kończy się biesiadą w danej miejscowości.
- Co roku w dni Krzyżowe Bractwo Przemienienia Pańskiego wraz z Proboszczem organizuje dla wszystkich parafian wyjazd rowerowy do poszczególnych miejscowości, aby tam przy miejscowych krzyżach wspólnie uczestniczyć w mszy świętej o urodzaje.
- Członkowie Żywego Różańca wraz ze scholą dziecięcą corocznie prowadzą nabożeństwa różańcowe w październiku, ponadto każdego trzynastego dnia miesiąca parafianie spotykają się na różańcu fatimskim z procesją. Często tym spotkaniom towarzyszy inscenizacja wykonana przez młodzież lub scholę.
Życie liturgiczne
Życie liturgiczne wspólnoty tworzą ludzie o wielkich sercach, mocno zaangażowani w pracę na rzecz parafii. Na pierwszym miejscu proboszcz, który dobrze pełni swą posługę pasterską. Na co dzień może liczyć na wsparcie Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej, który nie tylko posługuje podczas liturgii, ale również podejmuje szereg działań ewangelizacyjnych oraz dba o wystrój świątyni. Równie ważni są panowie kościelni, na których pomoc można zawsze liczyć. W parafii od 1988 r. istnieje grupa lektorów seniorów, lektorów młodzieżowych i dziecięcych. Lektorzy ubogacają liturgię nie tylko w niedzielę, święta i uroczystości, ale również w dni powszednie. Ponadto angażują się w inne działania na rzecz parafii, prowadzą nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Parafia cieszy się dużą grupą ministrancką (25), którą tworzą nie tylko chłopcy, ale i dziewczęta. Posługują przy sprawowaniu mszy świętej, współtworzą teatralne scenki ewangelizacyjne, tworzą dekoracje, przygotowują ołtarze na uroczystość Bożego Ciała. Reprezentują oni także parafię na turniejach sportowych. Bardzo zaangażowani w życie parafii są organiści, którzy z wielką troskę ubogacają msze święte, dbając o jej piękno. Solidnie funkcjonuje też schola parafialna „Taki duży, taki mały”, na czele której stoi pani Justyna, a którą współtworzą dzieci i młodzież w różnym wieku, od przedszkolaków do licealistów. Grupa liczy 15 członków. Schola swym śpiewem przewodzi liturgii mszy św. dla dzieci o godz. 11.00 oraz przygotowuje tańce uwielbienia i występy na różne okazje. W parafii działa też zespół młodzieżowy „z Bogiem”, który oprócz ubogacenia liturgii śpiewem angażuje się w przygotowanie inscenizacji, adoracji. Parafia współpracuje również z Młodzieżową Orkiestrą Dętą, działającą przy sołectwie oraz z chórem „Słupianie”.
Uprawianie sportu
Parafia od dawna bardzo mocno promuje wszelkie inicjatywy sportowe na wysokim poziomie, jest to związane także z tym, że w okolicy prężnie działa kilka klubów sportowych. Rywalizacja sportowa jest częścią wydarzeń takich jak: bal karnawałowy dla dzieci (przebranych za świętych), dzień matki, dzień dziecka, rajd rowerowy do pobliskiego sanktuarium maryjnego.
Rowerowe wyjazdy z seniorami z parafii zazwyczaj kończą się międzypokoleniową rywalizacją dwóch drużyn w torze przeszkód oraz rzutami do celu w zabawach sprawnościowych. Duża część parafian a szczególnie parafianek uczestniczy podczas różnych rajdów w tanecznej zumbie, która jest nieodłącznym punktem spotkań i powoli staje się tradycją.
Warte zauważenia są również obozy wypoczynkowe organizowane dla dzieci i młodzieży. W tym roku podczas ferii zimowych młodzież wypoczywała w Karpaczu, niektórzy po raz pierwszy spróbowali tam jazdy na nartach. Latem natomiast zorganizowane zostały kolonie w Warzenku, gdzie młodzi ludzie aktywnie spędzali czas na pływaniu, gimnastyce czy korzystając z kajaków.
Nawet pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych odbyła się na rowerach.
Wspólne wyjazdy
Parafianie bardzo lubią spędzać wspólnie czas, więc nikogo nie zdziwi fakt, że wspólne wyjazdy i pielgrzymki stanowią nieodłączną część życia parafii. W tym roku odwiedzono Łagiewniki, Kraków, Wieliczkę, Wadowice, Licheń, Trójmiasto. Ministranci, młodzi lektorzy, schola i młodzież udały się na zimowisko do Karpacza, a w okresie letnim na obóz do Warzenka. Ponadto przed odpustem z okazji Narodzenia NMP odbyła się rowerowa pielgrzymka do Grębanina. Dzieci pierwszokomunijnych rowerami pojechały do sanktuarium maryjnego na Pólku koło Bralina. Warto wspomnieć też o wspólnych wyjazdach do miejscowości należących do naszej parafii podczas dni Krzyżowych oraz nabożeństw majowych.
Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia
W tym roku po raz kolejny dzieci pierwszokomunijne odbyły rowerową pielgrzymkę, podczas której wraz z rodzicami urządziły piknik połączony z grami i zabawami na świeżym powietrzu. Podczas rajdu pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” seniorzy wraz z wnukami i chętnymi parafianami uczestniczyli w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej organizowanego we współpracy z miejscową. W parafii zorganizowany był również wykład na temat tłuszczy i zdrowych obróbek termicznych posiłków.
Kolejny z rajdów rowerowych miał przybliżyć tematykę owoców i ilości cukrów, jakie zawierają w sobie. Powstał również krótki film instruktażowy o wypieku zdrowego domowego chleba z mąki razowej, w których wystąpił sam proboszcz. Chleby upieczone podczas nagrywania filmu zostały rozdane potrzebującym parafianom.
Organizowane są warsztaty kulinarne dla seniorów, spotkania z dietetykami. Od końca sierpnia odbywają się cykliczne warsztaty bezpieczeństwa w ruchu drogowym i warsztaty z pierwszej pomocy.
Działalność charytatywna parafii
W parafii działa wcześniej wspomniany 10-osobowy Zespół Charytatywny. Zajmuje się on pracą na rzecz potrzebujących, prowadzi wolontariat przy współpracy z Caritas Polska, Fundacją Biedronki, Fundacją Zielona Dobroczynność. Wolontariusze pozyskali dla seniorów karty „Na codzienne zakupy” z Fundacji Biedronki. W ramach współpracy z Fundacją Zielona Dobroczynność wolontariusze zaopatrują seniorów w produkty pierwszej potrzeby. Do najważniejszych inicjatyw działalności charytatywnej należy organizacja pomocy w formie paczek żywnościowych, która miała miejsce już na początku tego roku, w czasie trwającej pandemii, kiedy pomoc utrudniały obostrzenia.
Parafianie za wszelką cenę starali się nieść pomoc najbardziej potrzebujących. Zorganizowano pomoc w formie paczek żywnościowych pozyskanych z Rządowych Rezerw Żywnościowych. Pomoc ta trafiła do ponad 160 beneficjentów. W działania było zaangażowanych 39 osób dorosłych oraz 18 młodszych wolontariuszy. Dzięki temu można było zapobiec niedoborom żywnościowym starszych, samotnych oraz potrzebujących parafian. Wartość przekazanej pomocy szacuje się w granicach 35-50 tys. zł.
Drugim działaniem była pomoc w zapewnieniu letniego wypoczynku kilku młodszym parafianom. W tę inicjatywę zaangażowany był Zespół Charytatywny oraz matki dzieci uczęszczających na scholę. Przeprowadzona akcja polegała na przekazaniu dobrowolnej ofiary w zamian za cegiełkę, którą była paczka domowego ciasta. Proboszcz dodatkowo przekazał w ramach akcji 150 albumów o Ojcu Świętym, które można było nabyć za dobrowolną ofiarą. Zebrana podczas akcji kwota 5 000 zł, została przeznaczona na sfinansowanie letniego wypoczynku dla 5 najbardziej potrzebujących dzieci z parafii, które pomimo trudności zawsze mocno angażowały się w życie wspólnoty. W rezultacie podjętych działań dzieci mogły po raz pierwszy wraz z rówieśnikami wypocząć na obozie. W akcję zaangażowało się ponad 30 parafian i parafianek.
***
Konkurs Aktywna Parafia 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego.
Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Konkurs wspierają Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i Aries Power Equipment Sp. z o.o.
Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i eKAI.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.