Drukuj Powrót do artykułu

Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2024 – Parafia i Sanktuarium św. Józefa we Włocławku

09 czerwca 2024 | 13:10 | Parafia i Sanktuarium św. Józefa we Włocławku | Włocławek Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Kacper Włodarczyk

Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowało się 10 parafii z całej Polski. Wspólnoty te wyróżnia podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych, społecznych, duszpasterskich, charytatywnych i sportowych. Finaliści spotkają się 15 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie, lokalne specjały kulinarne i stroje regionalne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Do grona finalistów trafiła Parafia i Sanktuarium św. Józefa we Włocławku, gdzie proboszczem jest ks. Janusz Bartczak.

Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna

Przez cały ubiegły rok parafia prowadziła w salkach Klub Integracji Społecznej dla 85 osób bezrobotnych lub zagrożonych bezrobociem  (z terenu parafii, miasta i powiatu włocławskiego). Pomoc obejmowała darmowe szkolenia, doradztwo zawodowe, psychologiczne i prawne, kursy zawodowe, staże). Projekt był prowadzony ze środków unijnych we współpracy z Fundacją Werwa i Powiatowym Urzędem Pracy.

Jesienią Rycerze Kolumba przeprowadzili kiermasz książek, zebrane środki przeznaczono na zakup kurtek zimowych dla dzieci z dwóch domów dziecka we Włocławku. Od lutego do sierpnia ubiegłego roku w mieszkaniu gościnnym na plebanii mieszkała trzyosobowa rodzina z Ukrainy. Otrzymali oni także wsparcie materialne i żywieniowe.

Prężnie działa tu także Parafialny Zespół Caritas – od 4 lat prowadzi akcję „Redemptoris Kurier” (zbiórka produktów spożywczych i chemicznych i przygotowanie paczek dla najuboższych parafian i mieszkańców Włocławka), odwiedza chorych i starszych z okazji Światowego Dnia Chorego, w Wielkim Poście 2024 przeprowadził kwestę na zakup modlitewników dla mieszkańców dwóch schronisk dla bezdomnych. Prowadzi też Bank Dobra – skrzyneczkę, do której można wrzucić kartkę z prośbą o pomoc lub zaoferować swoje wsparcie. Dzięki tej inicjatywie chłopiec z upośledzeniem umiarkowany mógł przez kilka miesięcy korzystać z darmowych korepetycji udzielanych przez nauczycielkę ze szkoły integracyjnej.

Inna grupa parafialna – Odnowa w Duchu Świętym – od 7 lat za pośrednictwem Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera wspiera dwoje dzieci z plemienia Baka w Kamerunie.

Wspólnoty parafialne

W parafii działa wiele wspólnot:

  • Wspólnota Młodzieżowa AMEN!, która zajmuje  się formacją w kluczu adoracja, katecheza, lectio divina, integracja, udziela się ewangelizacyjnie na wydarzeniach diecezjalnych
  • Odnowa w Duchu Świętym „Słowo Życia” jest charyzmatyczną, modlitewną grupą, spotykającą się co tydzień
  • Parafialny Zespół Caritas im. św. br. Alberta gromadzi się na cyklicznych spotkaniach modlitewno-formacyjnych oraz prowadzi akcje charytatywne; z inicjatywy wspólnoty sprowadzono do parafii relikwie św. br. Alberta Chmielowskiego
  • Rycerze Kolumba co środę prowadzą różaniec w intencji rodzin, co miesiąc gromadzą się na spotkaniach formacyjnych, włączają się w życie liturgiczne i charytatywne parafii i diecezji

Ponadto funkcjonują: schola dziecięca „Nutki św. Józefa”, chór parafialny „Galilea”, Apostolat Maryjny Cudownego Medalika, Koła Żywego Różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, Krąg Biblijny, Duszpasterstwo Osób Głuchych i Niesłyszących, Domowy Kościół, Klub AA oraz Koło Obrońców Życia.

Inicjatywy ewangelizacyjne

Odnowa w Duchu Świętym organizuje konferencje głoszone przez księdza lub świeckich, modlitwę słowem Bożym, grupy dzielenia oraz adoracje Najświętszego Sakramentu, kwartalne Wieczory Uwielbienia z modlitwą o uzdrowienie, w których uczestniczą również osoby spoza parafii. Wspólnota angażuje się w prowadzenie konferencji na szczeblu diecezjalnym, służy modlitwą wstawienniczą i diakonią muzyczną. Członkowie biorą czynny udział w rekolekcjach, seminarium wiary, wspierają parafię w przygotowaniu i prowadzeniu nabożeństw np. Droga Krzyżowa, Droga Światła, publiczne czytanie Biblii w Tygodniu Biblijnym, „częstowanie” wychodzących ludzi z kościoła karteczkami z fragmentem Biblii w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

W pierwszoczwartkowe wieczory osoby świeckie prowadzą Godzinę Świętą, która jest zalążkiem Sercańskiej Rodziny. W piątki Wielkiego Postu odbywają się nabożeństwa Drogi krzyżowej, a w czwartki w okresie wielkanocnym – nabożeństwa Drogi Światła. Od 2022 roku organizowana jest Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Parafia szerzy kult i nauczanie bł. Stefana Wyszyńskiego w nowej, poświęconej mu kaplicy – odbywają się tam spotkania z zaproszonymi gośćmi (np. z s. Nullą), wystawy, projekcje filmów oraz nabożeństwa z relikwiami Prymasa Tysiąclecia. Na terenie parafii działa kiosk z prasą, książkami i dewocjonaliami.

Wśród inicjatyw ewangelizacyjnych należy wymienić także organizację miejskiego Marszu dla Życia i Rodziny, wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego, niedzielę misyjną z o. Cezarym Wieczorkiem SMA z Republiki Środkowej Afryki, sprowadzenie do parafii kopii cudownej figury św. Michała Archanioła z Gargano, rekolekcje ewangelizacyjne dla kandydatów do bierzmowania prowadzone przez członków młodzieżowej wspólnoty AMEN, rodzinny dzień skupienia z relikwiami bł. Rodziny Ulmów i Nocną Pielgrzymkę Męską do Brześcia Kujawskiego.

Życie liturgiczne

Życie liturgiczne parafii opiera się na codziennej posłudze kapłana w sakramencie pokuty i pojednania, a następnie Eucharystii, po której rozpoczyna się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. O 10.00 w kaplicy adoracji pw. Świętej Rodziny gromadzą się wierni, by prowadzić różaniec, a o 15.00 – Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W każdą środę odbywa się nabożeństwo do patrona parafii „Dobry Wieczór ze św. Józefem”, w ramach którego jest katecheza, odczytanie intencji ogólnych oraz zgłoszonych, litania i akt oddania.

Przed niedzielną Mszą św. z udziałem dzieci prowadzone są Katechezy „Liturgiczne ABC”, które są odpowiedzią na potrzebę zgłoszoną ze strony wiernych.
W kaplicy Świętej Rodziny od trzech lat, co miesiąc, z I piątku na sobotę, trwa całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której o 21.00 śpiewany jest Apel Jasnogórski i odmawiany różaniec. W pierwsze piątki księża udają się z posługą sakramentalną do osób chorych i starszych.

Starsi ministranci biorą udział w diecezjalnym kursie na ceremoniarza. W każdą III niedzielę miesiąca Mszę świętą o 9.00 ubogaca śpiew Chóru Parafialnego „Galilea”, natomiast w I niedzielę miesiąca – śpiew Diakonii Muzycznej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

W roku szkolno-katechetycznym 2023/24 po raz pierwszy odbyły się przygotowania rodziców dzieci I-komunijnych w 15 małych grupach ze świeckimi katechistami – na podstawie programu z archidiecezji poznańskiej.

Od 2022 r. celebrowane są także msze św. w niedziele o 20.00 dla osób pracujących (zwłaszcza w pobliskim szpitalu i w zakładach azotowych Anwil).
Wiosną 2023 r. w parafii odbywał się kurs dla lektorów z diecezji włocławskiej. Obecnie trzech mężczyzn uczestniczy w kursie na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Będą to pierwsi szafarze w historii parafii.

Cyklicznie odbywają się katechezy dla rodziców i chrzestnych przed chrztem dzieci. W ostatnich miesiącach odbywał się katechumenat osoby dorosłej, która w Wigilię Paschalną 2024 r. przyjęła chrzest. W Święto Świętej Rodziny odnawiane są przyrzeczenia małżeńskie.

Uprawianie sportu

Uprawianie sportu ma nie tylko cel zdrowotny, ale także integracyjny. Nade wszystko pozwala jednak parafianom dostrzegać Bożą obecność w czasie aktywnego wypoczynku i w drugim człowieku. Organizowane są rodzinne rajdy rowerowe do sanktuariów maryjnych (Błenna, Skępe, Ostrowąs, Gietrzwałd). Pomagają one poprawić relacje rodzinne i międzyludzkie, wzmacniają poczucie przynależności i skutkują większym zaangażowaniem w życie parafii.

W ramach sportów wodnych, w ubiegłoroczne wakacje zorganizowany został w parafii wyjazd dla dzieci i młodzieży na baseny termalne do Uniejowa.

Sportowo rozwijają się także ministranci, którzy biorą udział w diecezjalnych turniejach tenisa stołowego i piłki halowej. Chłopcy grają też rekreacyjnie, pod opieką ks. Przemysława. Łączenie formacji ministranckiej z rozrywkami sportowymi oprócz tego, że korzystnie wpływa na relacje, sprawia także, że grono ministrantów z roku na rok jest coraz większe.

Wspólne wyjazdy

Parafianie chętnie biorą udział w organizowanych pielgrzymkach, zarówno krajowych (Częstochowa, Gietrzwałd, Licheń, Góry Świętokrzyskie, Lednica, Energylandia, Sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich), pielgrzymka śladami bł. Stefana Wyszyńskiego oraz czy pielgrzymki diecezjalne), jak i zagranicznych (w kwietniu tego roku odbyła się samolotowa pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela).

Kilka wyjazdów jest jeszcze w planach – w czerwcu wierni wybierają się do Markowej, Wadowic, Łagiewnik, Oświęcimia i Częstochowy. Dzieci i młodzież odwiedzą Bratysławę, Wiedeń i Budapeszt. We wrześniu 45 parafian pojedzie do Włoch.

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

Parafianie troszczą się nie tylko o czystość własnych dusz, ale także pielęgnują świątynię wewnątrz i na zewnątrz. Wokół sanktuarium znajduje się dużo zieleni – w prace ogrodnicze chętnie angażują się parafianie-seniorzy.

W Adwencie (w 2022 i 2023 r.) po roratach wierni z przyniesionych przez siebie produktów przygotowywali wspólnie zdrowe śniadania w salce parafialnej. Korzystali z nich głównie osoby starsze i samotne, ale także całe rodziny.  W 2023 roku na śniadania przychodzili także pracownicy wykonujący termomodernizację.

We wrześniu ubiegłego roku w ogrodach parafialnych zorganizowano rodzinny piknik integracyjny dla dzieci i młodzieży z LSO i scholi oraz dla ich rodzeństwa i rodziców.

Zdrowy styl życia jest promowany także podczas wspólnych wyjazdów i spotkań rekreacyjnych, w czasie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży zwraca się uwagę na regularność i różnorodność posiłków, ich odpowiednią kaloryczność oraz nawodnienie organizmu. Opiekunowie dbają o higienę snu i odpoczynek w ciągu dnia.

Wspólne spotkania dla dzieci i młodzieży to czas kształtowania ich charakterów. Opiekunowie zwracają uwagę na pozytywne nastawienie do życia, które rozwija się przez wzrastanie w wierze i budowanie zaufania do Boga. Kapłani i świeccy opiekunowie wspierają radami, jak panować nad swoimi emocjami i z miłością patrzeć na drugiego człowieka, uczą budowania relacji i wspierania siebie nawzajem mimo różnic wiekowych czy możliwości kondycyjnych. Podejmują w ten sposób
działania eliminujące skutki pandemii widoczne w trudnościach budowania relacji, uzależnieniu od świata wirtualnego. Kształtowana jest postawa, że w różnorodności, którą otrzymaliśmy od Pana Boga, jest nasza siła do przezwyciężania trudności.

Cyfrowa parafia

Parafia prowadzi: stronę internetową, stronę na Facebooku, kanał na YouTube (zawierający homilie z najważniejszych wydarzeń parafialnych) oraz
konto na Instagramie.

Własne strony na Facebooku ma także parafialna wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, Rycerze Kolumba, a na Instagramie i Tik-Toku działa Wspólnota Młodzieżowa AMEN.

Kancelaria parafialna sprawnie obsługuje skrzynkę mailową. Od niedawna, można tu składać ofiary kartą.

***

Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.

Głównym Partnerem Wydarzenia jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Sponsorem Wydarzenia jest firma BYŚ.

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Idziemy, Niedziela

Więcej informacji o tegorocznej edycji Konkursu „Aktywna Parafia” można znaleźć na stronie internetowej: ekai.pl/aktywnaparafia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.