Franciszek: Abraham nauczycielem modlitwy pełnej wiary
03 czerwca 2020 | 14:47 | st (KAI) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Do uczenia się od Abrahama modlitwy z wiarą zachęcił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Ojciec Święty wskazał, że oznacza ona słuchanie, podążanie, prowadzenie dialogu z Bogiem oraz gotowość przyjęcia Słowa Bożego i wprowadzania go w życie.
Kontynuując cykl katechez o modlitwie, Franciszek nawiązał do fragmentu 15 rozdziału Księgi Rodzaju, i podkreślił, że życie Abrahama i podejmowane przez niego ryzyko opuszczenia ojczyzny wiązało się z zaufaniem obietnicy Boga. Jego pielgrzymowanie zrodziło nowy sposób pojmowania relacji z Bogiem.
Papież zauważył, że Abraham był człowiekiem Słowa. Kiedy Bóg mówi, człowiek staje się adresatem tego Słowa, a jego życie miejscem, w którym pragnie się ono zrealizować. Od niego życie wierzącego zaczyna być pojmowane jako powołanie, jako miejsce, w którym wypełnia się obietnica. „Bóg Abrahama staje się «moim Bogiem», Bogiem mojej osobistej historii, który prowadzi moje kroki, który mnie nie opuszcza; Bogiem moich dni, towarzyszem moich wydarzeń; Bogiem Opatrzności” – podkreślił Ojciec Święty.
Franciszek przytoczył, słynne słowa Pascala, który odkrył, kim jest dla niego Bóg osobowy, Bóg Jezusa Chrystusa.
Papież wskazał także, że modlitwa Abrahama przejawia się przede wszystkim w czynach i sprawia, że jest on domownikiem Boga, zdolnym do dyskutowania z Bogiem, ale także do dochowania wierności, nawet wówczas, gdy Bóg zażąda od niego złożenia w ofierze syna obietnicy – Izaaka.
„Uczmy się od Abrahama modlenia się z wiarą: słuchania, podążania, prowadzenia dialogu aż po dyskusję, ale zawsze będąc gotowymi na przyjęcie Słowa Bożego i wprowadzania go w życie” – zachęcił Ojciec Święty na zakończenie swojej katechezy.
Pełny tekst papieskiej katechezy dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.