Franciszek: bycie blisko ofiar jest częścią misji Kościoła
07 marca 2024 | 15:10 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
Bycie blisko ofiar nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale częścią misji Kościoła – powiedział papież Franciszek spotykając się z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich, która w tych dniach odbywa swe posiedzenie plenarne.
Papież podziękował Komisji za poświęcenie „czasu i wysiłku na ukończenie rocznego sprawozdania na temat polityki i procedur ochrony w Kościele, o którego przygotowanie was poprosiłem”, a które „nie powinno być jedynie jeszcze jednym dokumentem, ale pomóc nam lepiej zrozumieć pracę, która wciąż jest przed nami”. Przyznał, że w obliczu skandalu nadużyć i cierpienia ofiar „moglibyśmy się zniechęcić, ponieważ wyzwanie odbudowy zniszczonego życia i uleczenia bólu jest wielkie i złożone”. Zachęcił członków tego gremium do postawy współczucia i przyswojenia sobie uczuć Chrystusa.
„W naszej kościelnej posłudze ochrony, bliskość z ofiarami nadużyć nie jest pojęciem abstrakcyjnym: jest to bardzo konkretna rzeczywistość, na którą składają się słuchanie, interwencja, zapobieganie, pomoc. Wszyscy jesteśmy wezwani – zwłaszcza władze kościelne – do bezpośredniego poznania skutków nadużyć i do tego, by dać się poruszyć cierpieniem ofiar, wsłuchując się bezpośrednio w ich głos i praktykując tę bliskość, która poprzez konkretne decyzje przynosi im ulgę, pomaga i przygotowuje inną przyszłość dla wszystkich” – stwierdził Franciszek. Podkreślił, że „nie może się zdarzyć, aby ci bracia i siostry nie byli przyjęci i wysłuchani, ponieważ może to znacznie pogłębić ich cierpienie”. Wskazał, że „istnieje potrzeba troski o nich z osobistym zaangażowaniem, tak jak istnieje potrzeba, aby było to realizowane z pomocą kompetentnych współpracowników”.
Ojciec Święty podziękował Komisji za pracę wykonaną na rzecz ofiar, zauważając, że służba ta jest w dużej mierze poufna, ale „jednocześnie jej owoce powinny stać się widoczne: ludzie powinni wiedzieć i widzieć pracę, którą wykonujecie, towarzysząc posłudze ochrony Kościołów lokalnych”.
Franciszek podkreślił również znaczenie bliskości z Kościołami lokalnymi, wartość inicjatywy Memorare – funduszu dla Kościołów trzeciego świata, które nie mogą wdrożyć Vos Estis Lux Mundi w zakresie ochrony ze względów ekonomicznych – i wskazał, że „jest to bardzo konkretny sposób, w jaki Komisja może okazać swoją bliskość z władzami tych Kościołów, jednocześnie wzmacniając istniejące wysiłki na rzecz ochrony”. Wyraził nadzieję, że „z czasem stworzy to sieć solidarności z ofiarami i tymi, którzy promują ich prawa, zwłaszcza tam, gdzie zasoby i doświadczenie są ograniczone”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.