Franciszek do dyplomatów: dbajmy o dialog i braterstwo
10 stycznia 2022 | 15:00 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
„Nie możemy lękać się uczynienia miejsca dla pokoju w naszym życiu, dbając o dialog i braterstwo między sobą” – powiedział papież Franciszek podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej w watykańskiej Auli Błogosławieństw.
Pełny tekst papieskiego przemówienia publikujemy TUTAJ
Na początku swego przemówienia papież zauważył, że liczna obecność ambasadorów na tym dorocznym spotkaniu jest namacalnym znakiem szacunku, jaki ich kraje żywią dla Stolicy Apostolskiej i jej roli we wspólnocie międzynarodowej.
Następnie Franciszek omówił wpływ pandemii koronawirusa na losy świata w minionym roku. Podkreślił koniczność szerokiej kampanii szczepień zapobiegjącej szerzeniu się choroby. Przypomniał, że troska o zdrowie jest obowiązkiem moralnym i przestrzegł przed sporami ideologicznymi opartymi na bezpodstawnych wiadomościach lub słabo udokumentowanych faktach, a które zrywają więzi ludzkiego rozumu z obiektywną rzeczywistością rzeczy. „Szczepionki nie są magicznymi narzędziami leczenia, lecz z pewnością stanowią, oprócz terapii, które należy opracować, najrozsądniejsze rozwiązanie w zakresie zapobiegania chorobie” – powiedział papież. Wskazał także na potrzebę działań politycznych wspólnoty międzynarodowej, aby zapewnić wszystkim mieszkańcom świata równy dostęp do podstawowej opieki medycznej i szczepionek.
Ojciec Święty przypomniał swoje ubiegłoroczne pielgrzymki zagraniczne m.in. na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i na Słowację oraz zorganizowany 1 lipca dzień poświęcony refleksji i modlitwie w intencji Libanu. Podkreślił znaczenie spotkania z migrantami na Cyprze i greckiej wyspie Lesbos. Wyraził uznanie i wdzięczność dla osób i rządów angażujących się w zapewnienie migrantom przyjęcia i ochrony, apelując o przezwyciężenie obojętności w tej kwestii. „Niestety, należy również zauważyć, że sami migranci często stają się narzędziem szantażu politycznego, swego rodzaju «kartą przetargową», która pozbawia osoby godności” – zauważył papież.
Franciszek podziękował władzom Republiki Włoskiej za umożliwienie mu przewiezienia niektórych migrantów z podróży na Cypr i do Grecji.
Ojciec Święty wezwał do ożywienia w tej kwestii odpowiedzialności i solidarności całej Unii Europejskiej, tworząc spójny i kompleksowy system zarządzania polityką migracyjną i azylową. Dodał, że problem migracji dotyczy także innych kontynentów, zwłaszcza granicy między Meksykiem a USA.
W obliczu wyzwań pandemii i migracji papież wskazał na konieczność uświadomienia sobie wspólnej tożsamości jako jednej rodziny ludzkiej. Zauważył, że wspólnota międzynarodowa doświadcza też kryzysu zaufania, spowodowanego zmniejszoną wiarygodnością systemów społecznych, rządowych i międzyrządowych. Ponadto braku skuteczności wielu organizacji międzynarodowych z powodu przesunięcia punktu ciężkości na dzielące kwestie ideologiczne, związane z próbami narzucenia poprawności politycznej i swoistej kolonizacji ideologicznej, negującej wszelką tożsamość. „Wypracowuje się jednomyślność, która każe negować historię lub, co gorsza, pisać ją na nowo w oparciu o współczesne kategorie, podczas gdy każda sytuacja historyczna musi być interpretowana zgodnie z hermeneutyką danej epoki” – przypomniał Franciszek.
Ojciec Święty zaapelował o docenianie historycznych różnic i wrażliwości, które odróżniają poszczególne narody. Wskazał na konieczność zjednoczenia się jako jedna wielka rodzina, która, wychodząc z różnych punktów widzenia, musi być zdolna do znalezienia wspólnych rozwiązań dla dobra wszystkich. Podkreślił w tej dziedzinie znaczenie dialogu i uznania wartości podstawowych. „Chciałbym szczególnie przypomnieć o prawie do życia, od poczęcia do naturalnego kresu, oraz o prawie do wolności religijnej” – stwierdził papież.
Franciszek zaznaczył także potrzebę współpracy międzynarodowej w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego człowieka.
Ojciec Święty podkreślił znaczenie dialogu i braterstwa dla przezwyciężenie współczesnych kryzysów. Omawiając sytuację w świecie ze szczególną troską odniósł się napięć na Bliskim Wschodzie. Zaapelował o „trwałe rozwiązania na Ukrainie i na południowym Kaukazie, jak również uniknięcie otwarcia nowych kryzysów na Bałkanach, przede wszystkim w Bośni i Hercegowinie”.
Papież zaapelował ponadto o rozbrojenie, a zwłaszcza rezygnację z broni nuklearnej.
Następnie Franciszek przypomniał swój apel o zapewnienie edukacji i pracy, zawarty w jego Orędziu na obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju. Zauważył, że są to elementy niezbędne do krzewienia kultury dialogu i braterstwa.
„Nie możemy lękać się uczynienia miejsca dla pokoju w naszym życiu, dbając o dialog i braterstwo między sobą. Pokój jest dobrem `zaraźliwym`, które rozprzestrzenia się z serc tych, którzy go pragną i starają się nim żyć, docierając do całego świata” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego przemówienia do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.
Pełny tekst papieskiego przemówienia publikujemy TUTAJ
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.