Drukuj Powrót do artykułu

Franciszek do Hilariona: „nie” dla uniatyzmu, “tak” dla ekumenizmu

03.06.2018 , tlum. st (KAI) / mip, Watykan Ⓒ ℗

Do zacieśnienia współpracy na rzecz jedności chrześcijan zachęcił Ojciec Święty delegację Patriarchatu Moskiewskiego, którą przyjął 30 maja, Jednocześnie zapewnił o wyrzeczeniu się przez stronę katolicką uniatyzmu oraz postaw prowadzących do podziału. Na czele delegacji z Moskwy stał przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych, metropolita Hilarion.

Papież Franciszek wyraził wdzięczność za wizytę prawosławnej delegacji “Cieszę się, że wraz z wami idę drogą jedności. Jest to jedyna droga obiecująca nam coś pewnego, ponieważ droga podziału prowadzi nas do wojen i zniszczenia”.

Franciszek powiedział, że Kościół katolicki nigdy nie pozwoli, aby z grona jego członków zrodziła się postawa podziału. “Nigdy sobie na to nie pozwolimy, nie chcę tego. W Moskwie – w Rosji – jest tylko jeden Patriarchat: wasz. Nie będziemy mieli innego. A kiedy niektórzy wierni katoliccy, zarówno świeccy, jak i kapłani czy biskupi podnoszą sztandar uniatyzmu, który już dziś nie funkcjonuje, który się skończył, rodzi to we mnie także ból. Należy szanować Kościoły zjednoczone z Rzymem, ale uniatyzm jako droga jedności dzisiaj nie pasuje. Natomiast cieszy mnie, gdy znajduję wyciągnięta dłoń, braterski uścisk, wspólne myślenie i pielgrzymowanie” – stwierdził Ojciec Święty.

“Ekumenizm uprawia się pielgrzymując. Pielgrzymujmy. Niektórzy myślą – ale to nie jest słuszne – że najpierw musi być porozumienie doktrynalne dotyczące wszystkich punktów podziału, a potem pielgrzymowanie. To nie służy ekumenizm, ponieważ nie wiemy, kiedy dojdzie do porozumienia” – zaznaczył papież. Dodał, że pielgrzymować należy w miłości i w modlitwie. “Wspólna modlitwa, jedni za drugich, w dialogu. To jest dobre. Spotkanie z Jego Świątobliwością Cyrylem było dla mnie dobre, znalazłem brata. A teraz, duchowo, pielgrzymujemy razem” – powiedział.

Na zakończenie papież wspomniał o szacunku katolików wobec was, rosyjskich braci prawosławnych. “Kościoły katolickie nie powinni mieszać się do wewnętrznych spraw Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, a także kwestii politycznych. Taka jest moja postawa i dzisiejszy stosunek Stolicy Apostolskiej. A ci, którzy się wtrącają, nie są posłuszni Stolicy Świętej”.

Ojciec Święty wskazał także, że ważna jest modlitwa jedni za drugich, także modlitwa osobista. “Znamy nowych braci i siostry, a zatem także modlitwa osobista. Chciałbym powiedzieć wam jedno: kiedy spotkaliśmy się z patriarchą, posłał mi później relikwię św. Serafina. Trzymam tę relikwię na nocnej szafce, a wieczorem, przed zaśnięciem oraz rano, kiedy wstaję, oddaję jej cześć i modlę się o naszą jedność” – powiedział papież.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.