Franciszek do Papieskiej Komisji Biblijnej: Słowo Boże jest duszą misji Kościoła
20 kwietnia 2023 | 18:54 | Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va | Watykan Ⓒ Ⓟ
Aktualnie trwa w Watykanie posiedzenie Papieskiej Komisji Biblijnej. Należący do niej ks. prof. Marcin Kowalski z sekcji nauk biblijnych KUL w rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla, że gremium to spotyka się regularnie „jakby w reżimie konklawe”: tzn. wszyscy w jednym miejscu mieszkają, modlą się i pracują od poniedziałku do piątku. Papieska Komisja Biblijna funkcjonuje w cyklu pięcioletnim. Tematem wybranym przez Franciszka na obecne pięciolecie jest cierpienie i choroba.
„Bardzo osobiście skierował do nas swoje słowo, właściwie poruszając dwa tematy. Pierwszym jest jego miłość do Słowa Bożego. Ojciec Święty zwrócił uwagę na swoje studia i wspomniał przy nas, że zaszczepiły mu także w sercu właśnie miłość do Słowa Bożego. I zwracał uwagę na to, jak ta miłość jest ważna, aby ją kształtować, pielęgnować w sercach tych wszystkich, którzy będą przepowiadać Słowo, a więc formować w kluczu Słowa Bożego, także księży i oczywiście świeckich. Więc to był jeden ważny punkt przemówienia” – zaznaczył ks. Kowalski.
Drugim była obecność kobiet w Komisji Biblijnej, „ponieważ szefową Papieskiej Komisji Biblijnej po raz pierwszy w historii jest kobieta, siostra Nuria Calduch z Gregoriany”. „To jest świetny naukowiec, także specjalistka w zakresie pism mądrościowych. Pierwszy raz mamy kobietę, która w zasadzie przewodniczy pracom, pełni funkcję sekretarza. Papież zwrócił uwagę, że to jest dobry kierunek i spodziewa się także większego udziału kobiet w Papieskiej Komisji Biblijnej, ponieważ na tę chwilę mamy pięć kobiet. Papież chciałby także, aby było ich więcej. Kobieca perspektywa wnosi coś więcej, także w prace biblistów Papieskiej Komisji. Uzupełnia powiedzmy, tę męską cześć. Różnimy się i różnice te dobrze jest ze sobą połączyć” – stwierdził ks. Kowalski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.