Franciszek i Bartłomiej I gośćmi Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego
07 sierpnia 2021 | 08:34 | ts (KAI) | Budapeszt Ⓒ Ⓟ
Na miesiąc przed rozpoczęciem 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie węgierski biskup pomocniczy Gábor Mohos potwierdził, że na obrady przybędzie także ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I. Bp Mohos powiedział w telewizyjnej stacji „M1”, że patriarcha Konstantynopola przemówi 11 września na początku wielkiej Mszy św. wieczornej przed budynkiem parlamentu na Placu Kossutha.
Biskup pomocniczy w Budapeszcie Gábor Mohos kieruje miejscowym sekretariatem przygotowań do Kongresu, na którego zakończenie przyjedzie z siedmiogodzinną wizytą papież Franciszek. Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. 12 września na zakończenie ośmiodniowych obrad kongresu.
Msza św. na placu przed parlamentem, której będzie przewodniczył kardynał Péter Erdő i po jej zakończeniu procesja ze świecami prowadząca szerokim bulwarem Andrássy’ego do Placu Bohaterów będą w szczególnym wyrazem dziedzictwa narodowego świętego Węgrów, króla Stefana I (975-1038), powiedział bp Mohos. Dlatego – dodał – obecność patriarchy Bartłomieja w tym punkcie kongresu jest szczególnie wymowna. W 2000 roku prawosławny patriarcha ogłosił świętymi swego Kościoła króla Stefana oraz biskupa Hierotheosa, który w X wieku przybył z Węgier do Konstantynopola, by tam podjąć pracę misyjną.
Bp Mohos raz jeszcze zaapelował o udział w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym. „Razem świętujmy fakt, że jesteśmy karmieni naszym chrześcijańskim dziedzictwem, które jest nie tylko naszą przeszłością, ale także naszą nadzieją i przyszłością”, powiedział hierarcha.
W miniony wtorek rząd węgierski zniósł na czas Kongresu obowiązujące w tym kraju ograniczenia organizacji imprez masowych związane z pandemią koronawirusa. Oprócz Kongresu obejmującego wizytę papieża, rozporządzenie dotyczy również obchodów zbliżającego się święta narodowego (Dzień św. Stefana) 20 sierpnia oraz zawodów jeździeckich w Budapeszcie na początku września. Zazwyczaj w imprezach z udziałem ponad 500 uczestników można uczestniczyć na Węgrzech tylko za okazaniem paszportu szczepionkowego.
Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny rozpocznie się po południu 5 września Mszą św. połączoną z uroczystą Pierwszą Komunią na budapeszteńskim Placu Bohaterów. Przewodniczyć jej będzie przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco. Centralnym miejscem kolejnych dni programu z katechezami, wystawami, koncertami i programem dla rodzin, będą tereny wystawowe Hungexpo. Uczestnicy Kongresu będą tam rozpoczynali każdy kolejny dzień wspólną modlitwą i medytacjami prowadzonymi przez biskupów oraz katechezami na tematy wiary. Każdego dnia będzie sprawowana liturgia, a w godzinach popołudniowych zaplanowano pracę w grupach roboczych.
Oczekuje się, że do Budapesztu przybędą abp Piero Marini z Watykanu, kardynałowie Louis (Irak), Charles Maung Bo (Mjanma), Dominik Duka (Czechy), Orani Tempesta (Brazylia) i John Onaiyekan (Nigeria), a także abp Jose Palma z Cebu na Filipinach, gdzie obradował poprzedni, 51.Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
W czasie trwania kongresu będą też sprawowane specjalne nabożeństwa w bazylice św. Stefana w Budapeszcie. I tak 8 września Mszę św. w obrządku bizantyjskim odprawi melchicki (greckokatolicki) patriarcha Antiochii Józef Absi. W godzinach wieczornych tego samego dnia sprawowane będą Msze św. w różnych językach jednocześnie w 11 kościołach parafialnych w stolicy Węgier.
11 września jest planowany Święto Rodzin na wyspie św. Małgorzaty. Na placu przed katedrą św. Stefana przez wszystkie dni kongresu odbywać się będą wydarzenia kulturalne, m.in. targi książki, czy koncerty. 9 września w Akademii Muzycznej Franza Liszta można będzie posłuchać koncertu chóru synodalnego prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Węgierskie Muzeum Narodowe przygotowało wystawę pod tytułem „Ogień krzyżowy” poświęconą martyrologii chrześcijan.
W tygodniu poprzedzającym obrady Kongresu w Ostrzyhomiu planowana jest w dniach 2-4 września międzynarodowa konferencja teologiczna, której uczestnicy poruszą różne aspekty Eucharystii jako źródła życia Kościoła.
Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne mają na celu promowanie i pogłębianie zrozumienia i czci dla sakramentu Eucharystii w Kościele lokalnym i powszechnym. Odbywają się od 1881 r. w różnych miejscach, od pewnego czasu w odstępach czteroletnich; ostatni z nich w 2016 r. w Cebu na Filipinach, a wcześniej w Dublinie (2012), Quebeku (2008), Guadalajarze (2004) i Rzymie (2000). Budapeszt będzie gospodarzem Kongresu już po raz drugi; wcześniej było to w 1938 roku. W 1997 roku gospodarzem Kongresu był Wrocław.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.