Franciszek na „Anioł Pański”: prośmy o łaskę miłości do Kościoła
30 czerwca 2019 | 02:47 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Za wstawiennictwem apostołów, prośmy o łaskę miłości do naszego Kościoła – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” odmawianą w dzisiejszą uroczystość świętych Piotra i Pawła.
Na początku papież podkreślił, że w czytanym dzisiaj tekście Ewangelii (Mt 16,13-19) Pan Jezus po raz pierwszy wymawia słowo „Kościół” zaznaczając, iż jest to Jego Kościół, Jego oblubienica. „Spogląda z czułością na swój Kościół, miłuje go z absolutną wiernością, pomimo naszych błędów i zdrad. Podobnie jak owego dnia do Piotra, tak dzisiaj mówi do nas: «mój Kościół» – podkreślił Franciszek.
Ojciec Święty zauważył, że także chrześcijanie mogą dzisiaj mówić „mój Kościół”, „nie po to, aby różnić się od innych, ale by uczyć się piękna przebywania z innymi, ponieważ Jezus chce, abyśmy byli zjednoczeni i otwarci” – zaznaczył. Wskazał, że Kościół domaga się od nas naszej miłości, pomimo istniejących różnic, które można także dostrzec w postaciach świętych Piotra i Pawła, ale których jednoczyła osoba Pana Jezusa. „Ci bracia w wierze, zapraszają nas do odkrycia na nowo radości bycia braćmi i siostrami w Kościele” – stwierdził papież.
Franciszek zachęcił wiernych, by doceniali zalety innych, rozpoznawali dary innych bez złości i zazdrości. „Należymy do siebie nawzajem, ponieważ dzielimy tę samą wiarę, tę samą miłość, tę samą nadzieję, tego samego Pana. Należymy do siebie: to wspaniała tajemnica naszego Kościoła!” – podkreślił Ojciec Święty.
„Dzisiaj, za wstawiennictwem apostołów, prośmy o łaskę miłości do naszego Kościoła. Prosimy o oczy, które umiały by w nim widzieć, braci i siostry, serce, które umiałoby przyjąć innych z delikatną miłością, jaką żywi dla nas Jezus. I prosimy o moc, aby modlić się za tych, którzy myślą inaczej niż my: modlić się i miłować, a nie obgadywać, może za plecami” – powiedział Franciszek na zakończenie swego rozważania.
Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty pozdrowił mieszkańców Rzymu, podziękował uczestnikom uroczystości świętych Piotra i Pawła, w tym delegacji Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola a także wiernych przybyłych z całego świata.
Zwracając się do mieszkańców Wiecznego Miasta Franciszek przypomniał, że święci Piotr i Paweł są jego głównymi patronami. Odnosząc się do problemów społecznych stolicy Włoch papież zachęcił jej mieszkańców, by reagowali na nie z postawą obywatelską.
Papież po raz kolejny wyraził wdzięczność delegacji Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu, która przybyła do Rzymu na uroczystość jego patronów. Przekazał serdeczne pozdrowienia dla patriarchy Bartłomieja I.
Ojciec Święty pozdrowił także wiernych przybyłych na uroczystości wręczenia paliuszy nowym arcybiskupom- metropolitom oraz pielgrzymów z różnych części świata i Włoch, w tym księży Zmartwychwstańców.
Tekst rozważania dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.