Franciszek na „Anioł Pański”: żyjmy w postawie służby
06 października 2019 | 17:10 | st (KAI) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Do życia w postawie pokornej i troskliwej służby zachęcił Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Tradycyjnie papież nawiązał do czytanego dzisiaj, w XXVII niedzielę roku C, fragmentu Ewangelii (Łk 17, 5-10), w którym Pan Jezus przedstawia dwa obrazy: ziarnko gorczycy i dyspozycyjnego sługę.
Franciszek zauważył, że wiara, nawet niewielka, może mieć wielką siłę, ponieważ opiera się na Bogu, dla którego nie ma nic niemożliwego. „Wiara porównywalna z ziarnkiem gorczycy jest wiarą, która nie jest pyszna i pewna siebie, ale która w swojej pokorze odczuwa wielką potrzebę Boga i, w swej małości, z całkowitym zaufaniem powierza się Jemu. Jest to wiara dająca nam umiejętność patrzenia z nadzieją na zmienne koleje życia, pomagającą nam zaakceptować także porażki i cierpienia, wiedząc, że zło nigdy nie ma ostatniego słowa” – wskazał Ojciec Święty.Następnie papież podkreślił, że tym kryterium sprawdzającym wiarą jest postawa służby, powierzenie się całkowicie woli Boga. Odzwierciedla się to również we wspólnocie: „przejawia się w radości służeniu sobie nawzajem, znajdując już w tym swą nagrodę, a nie w uznaniu i korzyściach, jakie mogłyby z niej wynikać” – stwierdził Franciszek.
Komentując słowa: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy” Ojciec Święty zaznaczył, że jest to wyraz pokory i dyspozycyjności, na wzór Jezusa, umywającego nogi swoim uczniom. „Pan zachęca nas dzisiaj byśmy sprawdzili nasze życie wiary, aby zobaczyć, czy jest bezinteresowne, nie oskarża i nie domaga się praw, ale czy jest pogodną i bezinteresowną odpowiedzią na Boży dar” – powiedział papież zachęcając do przeżywania wiary „w naszych wspólnotach w stylu pokornej i troskliwej służby”. Przypomniał, że jutro obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej.
Cały tekst papieskiego rozważania dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.