Franciszek: nasze życie jest najcenniejszą „księgą”, jaką otrzymaliśmy
19 października 2022 | 13:20 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Na znaczenie analizy dziejów naszego życia dla rozeznania wskazał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież podkreślił, że możemy w nim rozpoznać różne sposoby działania i obecności Boga.
Franciszek przypomniał, że nasze życie jest najcenniejszą „księgą”, jaką otrzymaliśmy, której niestety wielu nie czyta, lub robi to zbyt późno, przed śmiercią. Pozwala nam ono jednak na spotkanie z prawdą oraz uchwycenie sposobów, poprzez które Bóg działa w naszym życiu. Dodał, że opowiadanie o wydarzeniach z naszego życia pozwala również na uchwycenie ważnych niuansów i szczegółów, które mogą okazać się cennymi pomocami, a które do tej pory pozostawały ukryte. „Zatrzymanie się i rozpoznanie tego jest niezbędne do rozeznania” – podkreślił Ojciec Święty.
„Przyzwyczajenie się do odczytywania na nowo swojego życia kształci spojrzenie, wyostrza je, pozwala dostrzec małe cuda, które dobry Bóg czyni dla nas każdego dnia. Kiedy zwracamy uwagę, zauważamy inne możliwe kierunki, które wzmacniają nasz wewnętrzny smak, pokój i kreatywność. Przede wszystkim uwalnia nas od toksycznych stereotypów. Mądrze powiedziano, że człowiek, który nie zna swojej przeszłości, jest skazany na jej powtórzenie” – przypomniał papież.
Franciszek wskazał na potrzebę opowiedzenia komuś innemu o swoim życiu, a także na znaczenie żywotów świętych, które pozwalają nam zapoznać się ze sposobem działania Boga. „Rozeznawanie jest narracyjnym odczytywaniem pociech i przygnębień, których doświadczamy w trakcie naszego życia. A serce mówi nam o Bogu, i my musimy nauczyć się rozumieć Jego język” – stwierdził Ojciec Święty na zakończenie swojej katechezy.
Pełną treść papieskiej katechezy publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.