Franciszek: nauczmy się cieszyć z powodu innych
27 marca 2022 | 16:03 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
„Kto ma serce współbrzmiące z Bogiem, ten, widząc skruchę człowieka, niezależnie od tego, jak poważne są jego błędy, raduje się. Nie pozostaje obojętny na błędy, nie wskazuje palcem na zło, lecz cieszy się z dobra, bo dobro drugiego człowieka jest także moim dobrem!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
Papież nawiązał do czytanej w IV niedzielę Wielkiego Postu roku C przypowieści o synu marnotrawnym (Łk 15, 11-32), mówiącej w istocie o miłości i oczekiwaniu Ojca na nas grzeszników. Przypomniał, że jest w niej ukazany także starszy syn, protestujący z powodu miłosierdzia Ojca okazanego jego bratu. Franciszek określił jego relację z Ojcem jako daleką, co paradoksalnie sprawia, że to on znalazł się poza domem. Podkreślił słowa Ojca: „trzeba było weselić się i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył” (w. 32).
Ojciec Święty wskazał, że weselić się, to znaczy okazywać nasze uczucia tym, którzy pokutują lub są w drodze, tym, którzy przeżywają kryzys lub są daleko. „Jak wiele dobrego może uczynić otwarte serce, prawdziwe wysłuchanie, przejrzysty uśmiech; trzeba się weselić, a nie sprawiać, by ludzie czuli się nieswojo!” – powiedział papież.
Franciszek stwierdził, że dla tych, których serce współbrzmi z Bogiem, radość wypływa także z dostrzeżenia skruchy człowieka. Chodzi o to, aby cieszyć się z dobra, „bo dobro drugiego człowieka jest także moim dobrem! Czy umiemy w ten sposób patrzeć na innych? Czy umiemy się cieszyć z powodu innych?” – zapytał Ojciec Święty.
„Niech Dziewica Maryja uczy nas przyjmować Boże miłosierdzie, aby stało się ono światłem, w którym patrzymy na swego bliźniego” – stwierdził papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.
Pełny tekst papieskiego rozważania publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.