Franciszek: Niech praca ponownie stanie się miejscem budowania marzeń!
13 grudnia 2023 | 22:00 | Vatican News, Krzysztof Dudek SJ | Watykan Ⓒ Ⓟ
Bezrobocie lub brak perspektyw wśród młodych są poważnymi problemami we Włoszech. Naprzeciwko tej sytuacji wyszły Chrześcijańskie Stowarzyszenia Włoskich Pracowników, organizując LaborDì – specjalny program dla młodych. Pomaga on zorientować się uczestnikom na rynku pracy w ich okolicy a także zdobyć praktyczne umiejętności, takie jak napisanie odpowiedniego cv lub przećwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej. Papież przesłał specjalne przesłanie, w którym wyraził duże uznanie dla tej inicjatywy.
„Próbowałem sobie wyobrazić jak wy, młodzi ludzie z naszego miasta, podchodzicie do świata pracy, jakie macie nadzieje i obawy. Przyszedł mi na myśl obraz wielkiego placu budowy” – pisze Papież. Pogłębia on tą metaforę, wskazując na dwie sytuacje: możemy sobie unaocznić pusty plac budowy, gdzie ruch zamarł; z drugiej strony możemy pomyśleć o żywym placu budowy, gdzie jednak wszystko odbywa się w gorączkowym pośpiechu.
Pusta przestrzeń wyraża nie tylko bezrobocie, ale także niestabilność pracy albo niegodne warunki, z czym tak często mierzą się młodzi ludzie. „Przede wszystkim konieczne jest przeciwdziałanie poczuciu pustki budzącej się w sercach wielu młodych ludzi, którzy wraz z upływem czasu widzą, jak rośnie wrażenie, że nigdzie nie dotrą i dziedziczą od nas, dorosłych, szkodliwe przesłanie: że w życiu nie ma nic stabilnego” – podkreśla Franciszek.
Ale obok braku pracy, obserwujemy też pracę, która miażdży. Papież opisuje ją w następujących słowach: „ciągła presja, wymuszony rytm, stres wywołujący niepokój, przestrzeń relacyjna coraz częściej poświęcana w imię zysku za wszelką cenę. Jest to «skomercjalizowana» praca, która rośnie w naszym kontekście zdominowanym przez rynek, który staje się coraz bardziej przyspieszony i złożony, aby być konkurencyjnym”.
Wobec tych wyzwań Franciszek wskazuje jednak, że praca ostatecznie jest przestrzenią nadziei. „Nadzieja w rzeczywistości nie jest optymizmem zależnym od okoliczności, ale zaufaniem, które rodzi się poprzez budowanie dla dobra wspólnego i uczestniczące w nim – pisze Ojciec Święty. – Praca jest zatem protagonistą nadziei, jest drogą do tego, aby czuć się aktywnym w dobru jako sługa wspólnoty, ponieważ troska o innych jest najlepszym sposobem, aby nie martwić się o rzeczy bezużyteczne”. Franciszek wyraża też na zakończenie życzenie: „Niech praca ponownie stanie się miejscem budowania nadziei, miejscem budowania marzeń!”.
W program LaborDì angażują się władze lokalne, firmy i przedsiębiorcy, szkoły, a także instytucje kościelne. Jest on inspirowany katolicką nauką społeczną i dotyczy Rzymu i okolic.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.