Franciszek odwiedził sanktuarium w Knock – „Irlandzką Częstochowę”
26 sierpnia 2018 | 19:06 | kg, st, pb (KAI) / pz | Knock Ⓒ Ⓟ
O swojej modlitwie za irlandzkie rodziny, ofiary nadużyć duchowieństwa, a także w intencji pokoju w Irlandii Północnej zapewnił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w Knock. To najważniejsze irlandzkie sanktuarium jest położone w zachodniej części kraju.
Narodowe sanktuarium maryjne w Knock koło Galway, było pierwszym punktem programu drugiego, ostatniego dnia pobytu Franciszka w Irlandii. Papież odwiedził to miejsce, nazywane „irlandzką Częstochową”. Ojciec Święty przybył do Knock z pewnym opóźnieniem w stosunku do programu a na miejscu, mimo chłodnej i dżdżystej pogody, czekało na niego kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Po objechaniu papamobilem wszystkich sektorów na rozległych błoniach przed kościołem wszedł do Kaplicy Objawienia, gdzie pomodlił się przez kilka chwil przed posągiem Matki Bożej, po czym pozostawił w darze dla sanktuarium duży Złoty Różaniec w ozdobnej szkatułce. Przez cały ten czas towarzyszyli mu arcybiskup archidiecezji Tuam, na której terenie leży Knock – Michael Neary i rektor sanktuarium ks. Richard Gibbons.
Na wstępie rozważań przed modlitwą Anioł Pański Franciszek wyznał, że w Kaplicy Objawienia powierzył wstawiennictwu Matki Bożej wszystkie rodziny świata, a szczególnie rodziny irlandzkie. Zachęcił, by były one „bastionami wiary i dobroci, które zgodnie z najlepszymi tradycjami narodu, będą odporne na to wszystko, co chciałoby pomniejszyć godność mężczyzny i kobiety stworzonych na obraz Boga i powołanych do wzniosłego przeznaczenia życia wiecznego”.
Papież powierzył Matce Bożej wszystkich cierpiących, a zwłaszcza ofiary nadużyć popełnionych przez członków Kościoła. „Nikt z nas nie może uwolnić się od wzruszenia z powodu losów osób małoletnich, które doznały wykorzystania, zostały okradzione z niewinności i opuszczone z bliznami bolesnych wspomnień. Ta otwarta rana rzuca nam wzywanie by być stanowczymi i zdecydowanymi w poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości. Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę dostrzegane przez wielu członków rodziny Bożej. Proszę naszą Matkę Najświętszą, by wyjednała uzdrowienie osobom, które zaznały nadużyć i umocniła wszystkich członków rodziny chrześcijańskiej w stanowczym postanowieniu, by nigdy nie pozwolić, aby takie sytuacje się zdarzały” – stwierdził Ojciec Święty.
Franciszek nawiązał także do sytuacji w pobliskiej Irlandii Północnej. „Z wdzięcznością za postępy ekumeniczne oraz znaczny wzrost przyjaźni i współpracy między wspólnotami chrześcijańskimi, modlę się, aby wszyscy uczniowie Chrystusa stale kontynuowali wysiłki na rzecz postępu procesu pokojowego i budowania harmonijnego i sprawiedliwego społeczeństwa dla dzieci dnia dzisiejszego” – powiedział papież.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty skierował pozdrowienie do więźniów i podziękował szczególnie autorom skierowanego do niego listu. Zapewnił ich o swej bliskości i modlitwie.
Na zakończenie Franciszek udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego. Następnie gorąco żegnany przez zgromadzonych odjechał samochodem na miejscowe lotnisko, skąd odleciał samolotem do Dublina. Jest tam spodziewany ok. godziny 14 czasu warszawskiego.
Początki szczególnej sławy Knock – małej miejscowości, położonej w jednej z najbiedniejszych części kraju, sięgają 21 sierpnia 1879, gdy wieczorem w miejscowym kościółku w ulewnym deszczu ukazała się Matka Boska w towarzystwie świętych Józefa i Jana Ewangelisty. Świadkami tego wydarzenia, trwającego około dwóch godzin, były najpierw dwie miejscowe kobiety, a następnie 10 innych osób.
8 października tegoż roku ówczesny pasterz Tuamu abp John MacHale powołał komisję do zbadania prawdziwości objawień, która po kilku miesiącach działalności uznała je. Potwierdziła to druga komisja, utworzona w 1936 r.
Miejsce to szybko zyskało sławę, wykraczającą daleko poza najbliższą okolicę, a nawet poza Irlandię, także dzięki uzdrowieniu kilku chorych, którzy tu przybywali. Dziś odwiedza je rocznie do półtora miliona pielgrzymów. Ze względu na liczne łaski i uzdrowienia, jakich doznają tu wierni, sanktuarium bywa nazywane „irlandzkim Lourdes”. 15 sierpnia 2013 tam właśnie uroczyście poświęcono Irlandię Niepokalanemu Sercu Maryi.
W setną rocznicę objawień – 30 września 1979 r. – Knock odwiedził Jan Paweł II, nadając jednocześnie nowo zbudowanemu kościołowi Maryi Królowej Irlandii godność bazyliki mniejszej i odznaczając ją Złotą Różą – najwyższym wyróżnieniem papieskim dla sanktuariów maryjnych. Świątynię tę, ukończoną w 1976 r. i mieszczącą ok. 15 tys. osób, jak również pobliskie lotnisko międzynarodowe wybudowano z inicjatywy ówczesnego proboszcza prał. Jamesa Horana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.