Franciszek: osoby starsze mogą nas uczyć poważania dla wiary
04 maja 2022 | 13:55 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
O znaczeniu świadectwa konsekwentnej wiary oraz poważania dla wiary, składanego przez osoby starsze mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Papież wskazał, że przykładem takiej postawy może być starzec Eleazar, o którym mówi 2 Księga Machabejska (2 Mach 6,18.24-25), kuszony, by w obawie przed utratą życia udawać, że spożywa mięso składane w ofierze bożkom pogańskim. Odmówił, podkreślając znaczenie świadectwa wierności przekazywanego młodym pokoleniom.
„Osoba starsza, która ze względu na swoją słabość godzi się, że praktykowanie wiary jest nieistotne, sprawiłaby, iż młodzi uwierzyliby, że wiara nie ma prawdziwego związku z życiem. Od samego początku jawiłaby się im jako zbiór postaw, które w razie potrzeby można symulować lub ukryć, ponieważ żadna z nich nie jest ważna dla życia” – podkreślił Franciszek.
Papież przypomniał, że starożytna gnoza głosiła. iż wiara jest duchowością, a nie praktyką, oddzielając wiarę od życia. „Problem w tym, że gnostycka radykalizacja tej prawdy niweczy realizm wiary chrześcijańskiej, która zawsze musi przechodzić przez wcielenie” – zauważył Ojciec Święty. Dodał, że także i dzisiaj praktykowanie wiary jest przedstawiane w sposób negatywny, czasem w formie ironii kulturowej, czasem z ukrytą marginalizacją. „Praktyka wiary jest uważana za bezużyteczny, a nawet szkodliwy element zewnętrzny, za przeżytek, za ukryty przesąd. Krótko mówiąc, coś dla osób starszych. Presja, jaką ta bezkrytyczna krytyka wywiera na młodsze pokolenia, jest silna” – stwierdził Franciszek.
„Wiara zasługuje na szacunek aż do samego końca i poważanie: zmieniła nasze życie, oczyściła nasz umysł, nauczyła nas czci dla Boga i miłości bliźniego. Jest ona błogosławieństwem dla wszystkich! Cała wiara, a nie jej fragment. Nie wymienimy naszej wiary na garść spokojnych dni, tak jak to czyni Eleazar, nie konsekwentny aż do końca i idzie na męczeństwo. Z całą pokorą i stanowczością, aż do późnej starości, będziemy udowadniać, że wiara nie jest czymś «dla staruszków». Przeciwnie jest kwestią życia. Wierzyć to Duch Święty, który wszystko czyni nowym i On nam pomoże.
Drodzy starsi bracia i siostry, nie mówiąc starcy: jesteśmy w tym samym gremium. Wszyscy w tej samej grupie. Proszę popatrzcie na młodzież. Oni spoglądają na nas. Nie zapomnijcie o tym. Przypomina mi się ten bardzo piękny powojenny film: «I bambini ci guardano» («Dzieci patrzą na nas»). To samo możemy powiedzieć w odniesieniu do młodzieży: młodzież na nas patrzy. A nasza spójność życiowa może im otworzyć bardzo piękną drogę. Natomiast ewentualna hipokryzja wyrządzi wiele krzywdy. Módlmy się za siebie nawzajem, aby Bóg pobłogosławił nas wszystkich ludzi starszych” – powiedział papież na zakończenie swej katechezy.
Pełny tekst papieskiej katechezy publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.