Franciszek podkreślił wagę modlitwy ustnej
21 kwietnia 2021 | 13:55 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
O znaczeniu modlitwy ustnej mówił dzisiaj Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Była ona transmitowana przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.
Na wstępie papież podkreślił znaczenie słów rodzących się z uczuć, ale także kształtujących nasze uczucia. Przypomniał, że Pismo Święte uczy nas modlić się także słowami, niekiedy zuchwałymi, jakie znajdujemy niekiedy w psalmach. Zaznaczył, że pierwszą ludzką modlitwa jest zawsze modlitwa ustna. „Modlitwa ust, ta odmawiana szeptem lub recytowana w chórze, jest zawsze dostępna, jest niezbędna” – stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty przypomniał, że często zwłaszcza osoby starsze modlą się szeptem w kościele. Taka modlitwa nie zakłóca milczenia, lecz świadczy o ich wierności obowiązkowi modlitwy, praktykowanej przez całe życie – zauważył.. Nawiązał do tzw. Modlitwy Jezusowej, znanej i cenionej zwłaszcza w Kościołach wschodnich, polegającej na wielokrotnym powtarzaniu imienia Jezusa Chrystusa w formule „ Panie, Jezu Chryste, Synu Boga, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem!”.
O znaczeniu modlitwy ustnej mówił dzisiaj @Pontifex_pl podczas audiencji ogólnej.
„Modlitwa ust, ta odmawiana szeptem lub recytowana w chórze, jest zawsze dostępna, jest niezbędna” – stwierdził Franciszek.#SerwisKAI pic.twitter.com/ehW3zfwEMK
— Agencja KAI (@agencja_KAI) April 21, 2021
„Nie wolno nam gardzić modlitwą ustną. Wypowiadane słowa prowadzą nas za rękę; w pewnym momencie przywracają smak, budzą nawet najbardziej ospałe serca; ożywiają uczucia, o których zatraciliśmy pamięć. A przede wszystkim są jedynymi, które w sposób pewny kierują do Boga prośby, jakie On chce usłyszeć. Jezus nie zostawił nas we mgle. Powiedział nam: «Wy zatem tak się módlcie!». I nauczył modlitwy Ojcze Nasz (por. Mt 6,9)” – stwierdził papież na zakończenie dzisiejszej katechezy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.