Franciszek pozdrowił pielgrzymów Rodziny Radia Maryja
09 lipca 2018 | 07:35 | st, tom (KAI) / mip | Watykan Ⓒ Ⓟ
„Pozdrawiam wiernych z Polski, ze szczególną myślą o uczestnikach wielkiej corocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do sanktuarium częstochowskiego” – powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Podczas coniedzielnego rozważania papież przypomniał, że „każdy chrześcijanin jest powołany do pogłębienia tej podstawowej przynależności, starając się o niej świadczyć poprzez konsekwentny sposób życia, którego wątkiem przewodnim jest miłość” i wskazał na św. Matkę Teresę z Kalkuty.
Franciszek nawiązał do Ewangelii ukazującej Jezusa, który powrócił do Nazaretu, a w szabat zaczął nauczać w synagodze. Przypomniał, że Jezus w swojej ojczyźnie Galilei został odrzucony do tego stopnia, że nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie tylko kilka uzdrowień. Tam też wypowiada słowo, które stało się przysłowiowe: „Tylko w swojej ojczyźnie, … może być prorok tak lekceważony”.
Papież odpowiadając na pytanie dlaczego mieszkańcy Nazaretu gorszą się osobą Jezusa zwrócił uwagę, że uważali oni, że Bóg jest zbyt wielki, aby się uniżyć i przemawiać przez tak prostego człowieka„. „To skandal wcielenia: szokujące wydarzenie Boga, który stał się ciałem, myślącego ludzkim umysłem, pracującego i działającego ludzkimi rękoma, kochającego ludzkim sercem, Boga który się trudzi, je i śpi jak jeden z nas” – wyjaśniał Ojciec Święty i dodał: „To jest powodem zgorszenia i niewiary, w każdym czasie, także i dzisiaj”.
Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus zobowiązuje swoich uczniów aby nie kierowali się uprzedzeniami i „zachęca nas do przyjęcia postawy pokornego słuchania i pojętnego oczekiwania, ponieważ łaska Boża często przedstawia się nam w zaskakujący sposób, nie odpowiadający naszym oczekiwaniom”.
Papież zaznaczył, że Bóg nie dostosowuje się do uprzedzeń, ale pragnie byśmy w Niego uwierzyli, gdyż brak wiary jest przeszkodą dla łaski Bożej. „Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał. Powtarzają gesty i znaki wiary, ale nie odpowiada im rzeczywista akceptacja osoby Jezusa i Jego Ewangelii” – mówił Franciszek i przypomniał: „Każdy chrześcijanin jest powołany do pogłębienia tej podstawowej przynależności, starając się o niej świadczyć poprzez konsekwentny sposób życia, którego wątkiem przewodnim jest miłość”. Jako na przykład takiej postawy wskazał na św. Matkę Teresę z Kalkuty.
Na zakończenie wezwał: „Prośmy Pana, za wstawiennictwem Maryi Dziewicy, aby przemógł zatwardziałość serc i ograniczoność umysłów, abyśmy byli otwarci na Jego łaskę, na Jego prawdę i Jego misję dobroci i miłosierdzia, która jest skierowana do wszystkich, nikogo nie wykluczając”.
Po modlitwie papież skierował pozdrowienie do pielgrzymującej na Jasną Górę Rodziny Radia Maryja. „Pozdrawiam wiernych z Polski, ze szczególną myślą o uczestnikach wielkiej corocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do sanktuarium częstochowskiego” – powiedział Franciszek.
Ponadto papież pozdrowił marynarzy i rybaków z okazji „Niedzieli morza”. „Dziś przypada `Niedziela morza`, poświęcona marynarzom i rybakom. Modlę się za nich i za ich rodziny, a także za kapelanów i wolontariuszy Apostolatu Morza. Szczególnie pamiętam o tych, którzy na morzach przeżywają sytuacje niegodnej pracy a także o osobach zaangażowanych w uwalnianie mórz od zanieczyszczeń” – powiedział Franciszek.
Franciszek podziękował za sobotnie spotkanie w Bari z okazji dnia modlitwy i refleksji w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie. „Wczoraj, w Bari, wraz z patriarchami Kościołów Bliskiego Wschodu i ich przedstawicielami przeżywaliśmy specjalny dzień modlitwy i refleksji w intencji pokoju w tym regionie. Dziękuję Bogu za to spotkanie, które było wymownym znakiem jedności chrześcijan, i w którym entuzjastycznie uczestniczył lud Boży. Raz jeszcze dziękuję braciom zwierzchnikom Kościołów i ich przedstawicielom. Dziękuję arcybiskupowi Bari, współpracownikom i wszystkim wiernym, którzy towarzyszyli nam i wspierali nas modlitwą i radosną obecnością” – powiedział Franciszek.
Tekst papieskiej katechezy dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.