Franciszek przełamał impas w dialogu z islamem
24 maja 2017 | 08:55 | Kair / RV / mip Ⓒ Ⓟ
W Egipcie Franciszek próbował przełamać impas, w jakim od początku znajduje się dialog chrześcijańsko-muzułmański – stwierdził ks. Henri Boulad SJ na antenie Radia Watykańskiego. Egipski jezuita, wieloletni rektor kolegium w Kairze, patrzy na papieską wizytę w jego ojczyźnie z perspektywy chrześcijan, którzy żyją w krajach muzułmańskich.
W punkcie wyjścia istnieje dyskryminacja, która przejawia się na wszystkich szczeblach społeczeństwa. A zatem choć sam dialog chrześcijaństwa z islamem jest czymś pięknym, to jednak jest on kompletnie chybiony, bo prawdziwy problem zamiata się pod dywan. Żyjemy w lęku, a zatem i w kłamstwie. Jesteśmy zakorzenieni w kłamstwie, boimy się prowadzić dialog.
Jeśli chcemy to zmienić, trzeba wskazać na prawdziwy problem i spróbować go rozwiązać. Bez tego będziemy stać w miejscu. I to właśnie dzieje się z dialogiem muzułmańsko-chrześcijańskim od 50 lat.
Od chwili, kiedy się on rozpoczął po «Nostra aetate», po Soborze Watykańskim II, nie posunęliśmy się ani krok naprzód. Jesteśmy w punkcie wyjścia. Totalny impas. Dlaczego? Bo eksperci od dialogu po stronie katolickiej nie chcą słuchać tego, co mówią wschodni chrześcijanie, którzy mają inny język, inne podejście, inną wrażliwość, inne doświadczenie.
Czytaj także: 27 godzin papieża Franciszka w Egipcie
Eksperci z Zachodu, których nazywa się islamologami, nie mają żadnego doświadczenia islamu. Znają islam akademicki, teoretyczny, abstrakcyjny. I dlatego mówię im: rzeczywistość islamu jest inna niż to, co czytacie w książkach lub co wam opowiadają wasi rozmówcy.
Choć prezydent Egiptu domagał się od władz uniwersytetu Al-Azhar usunięcia ze szkolnych podręczników treści, które podżegają do nienawiści, imam el-Tayeb tego nie zrobił. Do dziś nie potępił też działalności tak zwanego Państwa Islamskiego. Dobrze bowiem wie, że działalność tej organizacji jest zgodna z Koranem.
Taka postawa uniwersytetu Al-Azhar negatywnie rzutuje na cały sunnicki islam. Papież Franciszek miał odwagę podjąć ten problem w swym przemówieniu w Kairze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Ks. Henri Boulad SJ - egipski duchowny, były rektor jezuickiego kolegium w Kairze. Urodził się w Aleksandri w 1931r. Odbył studia filozoficzne, teologiczne, pedagogiczne i psychologiczne w Libanie, Francji i USA. W 1985 został przewodniczącym Caritas w Kairze, a od 1991 w całej Afryce Północnej i w krajach Bliskiego Wschodu. Był też wiceprzewodniczącym Caritas Internationalis w Rzymie. Za swoją posługę odznaczony m. in. Legią Honorową.