Franciszek przyjął prezydenta Beninu
19 maja 2018 | 12:26 | kg (KAI) / pz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Pozytywny wkład Kościoła w życie społeczeństwa, zwłaszcza w dziedzinie oświaty, służby zdrowia i rozwoju człowieka stwierdzono podczas dzisiejszego spotkania Franciszka z prezydentem Beninu Patrice’a Talona w Watykanie. Gość z Afryki rozmawiał następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i sekretarzem ds. stosunków z państwami abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Komunikat watykańskiego Biura Prasowego, ogłoszony po audiencji, stwierdza, że „w toku serdecznych rozmów przywołano dobre stosunki istniejące między Stolicą Apostolską a Beninem, wzmocnione ostatnio przez układ dwustronny, podpisany w Kotonu 21 października 2016″. Podkreślono ponadto pozytywny wkład, jaki Kościół katolicki wnosi do tamtejszego społeczeństwa, zwłaszcza w dziedzinach oświaty, służby zdrowia i wspierania osoby ludzkiej.
Narodowe czytanie „Evangelium vitae” w 98. rocznicę urodzin JP2Skupiono się następnie na sytuacji społeczno-gospodarczej kraju ze szczególnym odniesieniem do takich zagadnień wspólnego zainteresowania jak rozwój, walka z biedą, trwające reformy i doniosłość dialogu międzyreligijnego. I wreszcie poruszono niektóre tematy międzynarodowe, przede wszystkim wyzwania dotyczące obecnie tego regionu.
Patrice Talon, który 1 maja skończył 60 lat, jest biznesmenem, zwanym w swym kraju „królem bawełny”. Dzięki swym pieniądzom w znacznym stopniu sfinansował obie zwycięskie kampanie prezydenckie swego poprzednika Yayiego Boniego (w latach 2006 i 2011). Gdy dobiegła końca jego druga kadencja, sam wystartował w wyborach prezydenckich w 2016 jako kandydat niezależny i wygrał je w drugiej rundzie, zdobywając 65% głosów. Urząd głowy państwa objął oficjalnie 6 kwietnia 2016.
Jest on drugim prezydentem Beninu, którego przyjął na audiencji papież Franciszek. 5 lat wcześniej – 22 maja 2013 w Watykanie przebywał wspomniany Yayi T. Boni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.