Franciszek spotkał się z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną
29 kwietnia 2023 | 13:51 | tom, st (KAI) | Budapeszt Ⓒ Ⓟ
Drugiego dnia wizyty na Węgrzech rano z papież Franciszek spotkał się z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz pracownikami katolickiego Instytutu błogosławionego László Batthyány-Strattmanna w Budapeszcie.
Ojca Świętego powitał po łacinie słowami modlitwy o pokój przypisywanej św. Franciszkowi z Asyżu dyrektor instytutu, György Inotay. Zapewnił, że zarówno dla niewidomych dzieci jak i pracowników tej placówki papieska wizyta stanowi umocnienie w wierze, nadziei i miłości braterskiej.
Zaśpiewano pieśń Ave Maria, Hymn do Miłosierdzia, dziewczynka zagrała na flecie Arię na strunie G Jana Sebastiana Bacha. Wymieniono dary. Dzieci i młodzież w prezencie wręczyły papieżowi szalik w kolorach argentyńskich i watykańskich, którego części wykonał każdy z młodych mieszkańców, zrobiony przez siebie różaniec oraz list w języku Braille’a.
Papież ofiarował Instytutowi figurę Marii Rozwiązującej Węzły, wizerunek Matki Bożej z kościoła św. Piotra w Augsburgu, która zawsze była bliska sercu Franciszka.
„Bardzo dziękuję wszystkim za przyjęcie i czułość. Dziękuję za wasze piosenki, za wasze gesty, za wasze spojrzenia. Dziękuję panu dyrektorowi, że zechciał pan rozpocząć to spotkanie modlitwą św. Franciszka, która jest programem życia, bo Święty zawsze prosi o łaskę, że tam, gdzie czegoś brakuje, można coś zrobić. Społeczeństwo nie powinno zamykać oczu na rzeczywistość, powiedział papież.
Zwrócił uwagę, że osoby – a zwłaszcza dzieci – niepełnosprawne są odsuwane od społeczeństwa, trzymane w ukryciu.
„W podróży od rzeczywistości takiej, jaka jest, chodzi o to, aby przenieść rzeczywistość do przodu i to jest czysta Ewangelia. Jezus przyszedł, aby wziąć rzeczywistość taką, jaka była i przekazać ją dalej. Łatwiej byłoby wziąć idee i ideologie i przekazać je bez uwzględnienia rzeczywistości. Ale Ewangelia jest inna. Pokazać rzeczywistość, to jest droga Ewangelii, to jest droga Jezusa i to właśnie chciałeś, dyrektorze, wyrazić modlitwą św. Franciszka, za co dziękuję. I dziękuję wam wszystkim” – powiedział Ojciec Święty.
Opuszczając Instytut, papież Franciszek zatrzymał się, aby indywidualnie pozdrowić grupę około 100 dzieci i młodzieży z sąsiedniej parafii pod wezwaniem świętego László. Po drodze czekali na niego z modlitwami i pieśniami. Wraz z nimi obecni byli także okoliczni mieszkańcy.
Instytut położony niedaleko od centrum miasta w dzielnicy Buda, składa się z kilku budynków, w których znajdują się pomieszczenia mieszkalne, przedszkole, szkoła, sale warsztatowe i terapeutyczne oraz kaplica. Opieką objętych jest tu około 70 dzieci i młodzieży z wadami wzroku, ale także z upośledzeniem intelektualnym.
70 pracowników, wśród których są pedagodzy specjalnej troski, pielęgniarki, opiekunowie, ale także pracownicy techniczni i handlowi, dbają o dobro dzieci i młodzieży. Ośrodek nosi imię Laszlo Batthyány-Strattmanna (1870-1931), który został beatyfikowany i znany jest jako „lekarz ubogich”. Również święta Matka Teresa (1910-1997) odwiedziła kiedyś tę instytucję. Jej zdjęcie wita odwiedzających, podobnie jak zdjęcie założycielki placówki: zakonnicy Anny Fehér (1947-2021). Ta siostra elżbietanka i wykształcona pedagog specjalnej od końca lat 70. XX wieku zajmowała się duszpasterstwem osób niedowidzących w Budapeszcie. W 1982 roku niedaleko placu Batthyány’ego w dzielnicy Budavar powstał kierowany przez nią Dom św. Anny dla dzieci niedowidzących. Jednak pomieszczenie o powierzchni 100 metrów kwadratowych szybko stało się zbyt ciasne. Dzięki wsparciu m. in. ówczesnej pierwszej damy USA Barbary Bush, dom przeniósł się w 1989 roku do dzielnicy Svábhegy na wzgórzach Budy i od tego czasu był wielokrotnie rozbudowywany.
Siostra Anna prowadziła placówkę aż do swojej śmierci. Zmarła w styczniu 2021 roku w wyniku zakażenia koronawirusem.
Od 2016 roku Instytut prowadzony jest przez organizację „Kolping”, znaną również również pod nazwą „KOSZISZ”, która jest kierowana przez Konferencję Episkopatu Węgier.
Z Instytutu papież pojechał do w kościoła św. Elżbiety Węgierskiej, gdzie spotkał się z ubogimi i uchodźcami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.