Franciszek spotkał się z władzami Rumunii
31 maja 2019 | 16:00 | st, tom (KAI) | Bukareszt Ⓒ Ⓟ
Aby osiągnąć harmonijny, zrównoważony rozwój, konkretną aktywizację solidarności i dobroczynności, uwrażliwienie sił społecznych, obywatelskich i politycznych na rzecz dobra wspólnego, nie wystarczy aktualizacja teorii ekonomicznych też nie wystarczą też, wprawdzie niezbędne, techniki i umiejętności zawodowe. Chodzi bowiem o rozwijanie, wraz z warunkami materialnymi, duszy waszego ludu – powiedział papież na spotkaniu z władzami Rumunii, korpusem dyplomatycznym oraz przedstawicielami różnych wyznań religijnych i społeczeństwa obywatelskiego w Pałacu Prezydenckim Cotroceni w Bukareszcie.
„Obywatele Rumunii postrzegają wizytę Waszej Świątobliwości jako nową zachętę do pełnienia służby na rzecz dobra wspólnego, aby przyczynić się do budowania sprawiedliwego społeczeństwa i świata miłości między ludźmi” – powiedział prezydent kraju Klaus Iohannis, witając Ojca Świętego. Nawiązując do wizyty w jego ojczyźnie przed dwudziestu laty Jana Pawła II i jego przesłania zaufania co do przyszłości tego kraju, podkreślił, że wydało ono owoce, a Rumunia znalazła swe miejsce w rodzinie zjednoczonej Europy.
„W obliczu współczesnych wyzwań obywatele Rumunii postrzegają wizytę Waszej Świątobliwości jako nową zachętę do pełnienia służby na rzecz dobra wspólnego, aby przyczynić się do budowania sprawiedliwego społeczeństwa i świata miłości między ludźmi” – stwierdził szef państwa. Przypomniał, że jego ojczyzna przewodniczy w obecnym semestrze Unii Europejskiej i bierze czynny udział w życiu wspólnoty międzynarodowej.
Prezydent wymienił pokrótce ważne wydarzenia w najnowszych dziejach swego kraju, m.in. zmagania z komunistycznym reżimem totalitarnym. „Beatyfikacja biskupów-męczenników Rumuńskiego Kościoła Greckokatolickiego Zjednoczonego z Rzymem jest także wspaniałym oddaniem czci wszystkim, którzy w okresie komunistycznym poświęcili się na rzecz wolności i wiary” – powiedział rumuński przywódca.
Odnosząc się do bieżącej sytuacji w Europie Iohannis wyraził przekonanie, że potrzebuje ona dziś wzorców pokojowego współżycia, dialogu między większością a mniejszościami, między kulturami, który dałby podstawy do umocnienia tolerancji i wzajemnego szacunku. Wskazał, że jego ojczyzna jest dziś wzorem „dobrych praktyk”, jeśli chodzi o sposób, w jaki zapewniła i zapewnia poszanowanie praw osób należących do 20 mniejszości narodowych, obecnych historycznie na jej terytorium. Podkreślił także wysiłki władz, aby zapewnić wolność religijną wszystkim mieszkańcom, choć Rumunia jest krajem w większości prawosławnym. Zapewnił, że papieskie orędzie i troska o ubogich, znajdujących się na marginesie społeczeństwa i migrantów są dobrze znane w rumuńskim społeczeństwie.
Kończąc swe przemówienie prezydent wyraził przekonanie, że wizyta Ojca Świętego przyczyni się do pogłębienia współpracy jego ojczyzny ze Stolicą Apostolską i Kościołem katolickim.
W swoim przemówieniu Ojciec Święty przypomniał, że w ciągu minionych trzydziestu lat Rumunia poczyniła istotne kroki na rzecz budowy systemu demokratycznego. Podkreślił wiele osiągnięć tego kraju oraz zachęcił do umożliwienia wszystkim jego mieszkańcom wyrażenia całego potencjału i pomysłowości.
Zauważył, że okres transformacji systemowej spowodował także pewne zjawiska negatywne, w tym bardzo liczną emigrację i wyludnienie, głównie na obszarach wiejskich. W obliczu trudności zachęcił do współpracy sił politycznych, gospodarczych, społecznych i duchowych oraz podejmowania odpowiedzialności za dobro wspólne narodu. Chodzi bowiem o budowanie społeczeństwa integrującego, w którym każdy stanie się czynnym uczestnikiem dobra wspólnego.
Papież podkreślił centralną rolę osoby ludzkiej. „Aby osiągnąć harmonijny, zrównoważony rozwój, konkretną aktywizację solidarności i dobroczynności, uwrażliwienie sił społecznych, obywatelskich i politycznych na rzecz dobra wspólnego, nie wystarczy aktualizacja teorii ekonomicznych, nie wystarczą też, niezbędne skądinąd techniki i umiejętności zawodowe. Chodzi bowiem o rozwijanie, wraz z warunkami materialnymi, duszy waszego ludu” – stwierdził Ojciec Święty.
Wskazał na wkład, jaki w tej dziedzinie mogą wnieść Kościoły chrześcijańskie. „Kościół katolicki (…) chce przyczyniać się do budowę społeczeństwa, chce być znakiem zgody, nadziei na jedność i służyć ludzkiej godności oraz dobru wspólnemu. Zamierza współpracować z władzami, z innymi Kościołami i wszystkimi ludźmi dobrej woli, aby iść razem i dzielić się swoimi talentami służąc całej społeczności. Kościół katolicki nie jest czymś obcym, lecz pełnoprawnym uczestnikiem ducha narodowego, o czym świadczy udział jego wiernych w kształtowaniu losu narodu, w tworzeniu i rozwijaniu struktur integralnej edukacji i form pomocy typowych dla współczesnego państwa. Dlatego pragnie on wnieść swój wkład w budowę społeczeństwa oraz życia obywatelskiego i duchowego waszej pięknej ziemi Rumunii” – powiedział papież na zakończenie swego przemówienia życząc Rumunii dobrobytu i pokoju.
Po spotkaniu Franciszek pojechał do nuncjatury apostolskiej na obiad. Po krótkim odpoczynku uda się do siedziby patriarchatu prawosławnego, gdzie spotka się najpierw z patriarchą Danielem, a następnie z Synodem Stałym Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Potem w katedrze patriarszej katolicy i prawosławni odmówią wspólnie modlitwę „Ojcze nasz”. Zabrzmią prawosławne i katolickie pieśni wielkanocne. Przed modlitwą Franciszek wygłosi pozdrowienie, po czym pojedzie do katolickiej katedry św. Józefa, gdzie odprawi Mszę św.
Pierwszy dzień pobytu w Rumunii zakończy się prywatnym spotkaniem papieża z jezuitami posługującymi w tym kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.