Franciszek zachęca do modlitwy Psalmami
19 czerwca 2024 | 13:32 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
O znaczeniu Psalmów w modlitwie Kościoła mówił dzisiaj papież podczas audiencji ogólnej, wskazując, iż poprzez nie Duch Święty uczy Kościół modlitwy. Wyznał, że na jego biurku znajduje się wydanie łączące Psalmy i Ewangelię, które były własnością ukraińskiego żołnierza poległego w czasie wojny.
Ojciec Święty podkreślił, iż psalmy mają różny charakter i są nie tylko pełne natchnienia Bożego, ale także natchnienia poetyckiego. Zajmują uprzywilejowane miejsce w Nowym Testamencie i były modlitwą Jezusa, Maryi, Apostołów i wszystkich pokoleń, które nas poprzedziły. Przypomniał, że są też wydania, w których łączy się Psalmy i Ewangelię. Wyznał, że na jego biurku jest właśnie takie wydanie w języku ukraińskim, które było własnością żołnierza poległego w czasie wojny toczącej się obecnie na terytorium Ukrainy. Dodał,. że za wykorzystaniem psalmów w Nowym Testamencie podążają Ojcowie i cały Kościół, który czyni je stałym elementem celebracji Mszy Świętej i Liturgii Godzin.
Franciszek zachęcił, by każdy z nas uczynił psalmy swoją własną modlitwą. „Jeśli pewne psalmy lub tylko wersety przemawiają do naszego serca, dobrze je powtarzać i modlić się nimi w ciągu dnia” – wskazał, zaznaczając, iż można je odmawiać w różnych sytuacjach życia duchowego. „Psalmy pomagają nam otworzyć się na modlitwę mniej skoncentrowaną na sobie: modlitwę uwielbienia, błogosławieństwa, dziękczynienia; pomagają nam również stać się głosem całego stworzenia, włączając je w nasze uwielbienie” – stwierdził papież.
„Niech Duch Święty, który Kościołowi-Oblubienicy dał słowa, by modlić do swego Boskiego Oblubieńca, pomoże nam sprawić, aby rozbrzmiewały one dzisiaj w Kościele i aby ten rok przygotowawczy do Jubileuszu stał się symfonią modlitwy” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.
Pełny tekst papieskiej katechezy publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.