Franciszek zaniepokojony prześladowaniem Kościoła w Nikaragui, wojną na Ukrainie i w Ziemi Świętej
01 stycznia 2024 | 16:58 | st, | Watykan Ⓒ Ⓟ
Pod omówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie prześladowaniem Kościoła w Nikaragui i wezwał do modlitwy o pokój na Ukrainie, w Palestynie i w Izraelu.
Oto słowa papieża w tłumaczeniu na język polski:
Drodzy bracia i siostry
Dziękuję Prezydentowi Republiki Włoskiej za życzenia, które skierował do mnie w swoim Orędziu na koniec roku; odwzajemniam je z całego serca, prosząc Pana o błogosławieństwo dla Pańskiej służby dla kraju.
Z głębokim niepokojem śledzę wydarzenia w Nikaragui, gdzie biskupi i kapłani zostali pozbawieni wolności. Wyrażam im, ich rodzinom i całemu Kościołowi w tym kraju moją bliskość w modlitwie. Do nieustannej modlitwy zachęcam także wszystkich tu obecnych i cały Lud Boży, wyrażają pragnienie, aby zawsze szukano drogi dialogu, aby przezwyciężyć trudności. Módlmy się dziś za Nikaraguę.
Moje najlepsze życzenia kieruję szczególnie do was, drodzy rzymianie i pielgrzymi, którzy jesteście dziś tutaj na placu św. Piotra. Pozdrawiam uczestników wydarzenia „Pokój na całej ziemi”, zorganizowanego przez Wspólnotę Sant’Egidio, także w innych miastach świata; a także Europejski Ruch Działań bez Przemocy. Z wdzięcznością wspominam niezliczone inicjatywy modlitwy i zaangażowania na rzecz pokoju, które mają miejsce w tym dniu na wszystkich kontynentach, promowane przez wspólnoty kościelne; w szczególności wspominam tę na szczeblu krajowym, która miała miejsce wczoraj wieczorem w Gorycji.
I proszę, nie zapominajmy o Ukrainie, Palestynie, Izraelu, które są w stanie wojny. Módlmy się wszyscy razem o pokój.
Pozdrawiam chór młodzieży polskiej i ukraińskiej, która zanieśli orędzie pokoju do franciszkańskich sanktuariów Toskanii, Umbrii i Lacjum; a także studentów „Manhattan College” w Nowym Jorku, grupę Fraterna Domus oraz wiernych z La Valletta Brianza i Casatenovo.
Niech Dziewica Maryja, Święta Boża Rodzicielka wspiera swoim macierzyńskim wstawiennictwem postanowienie i zobowiązanie do bycia budowniczymi pokoju każdego dnia, każdego dnia Nowego Roku, każdego dnia, budowniczymi pokoju. Trzeba nieść pokój. I proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Życzę smacznego obiadu i do widzenia!
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.