Franciszkanie świętują 800 lat istnienia
10 września 2009 | 15:45 | lk / ju. Ⓒ Ⓟ
800 lat istnienia zakonu świętować będą od 30 września do 4 października w Krakowie polscy franciszkanie. Na pięciodniowe obchody złożą się m.in. sympozjum naukowe, koncerty, mecz piłki nożnej oraz dzień otwarty we franciszkańskich klasztorach.
Program obchodów przedstawili dziś w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski rzecznicy prasowi trzech gałęzi zakonu franciszkańskiego.
Światowe obchody 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego obchodzone były w kwietniu br. w Asyżu i Rzymie.
W Polsce jubileusz obchodzony będzie przez dziesięć rodzimych prowincji franciszkańskich, należących do trzech gałęzi zakonu: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów. Miejscem centralnych obchodów będzie Kraków, w którym swoje siedziby mają cztery prowincje franciszkańskie. Mieści się tam także najstarszy klasztor franciszkański, istniejący od 1236 r.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczną się w środę 30 września kwestą franciszkanów przed krakowskimi centrami handlowymi. – Kwestowanie jest istotą naszego życia, które polega na kruchości i zależności od Pana Boga. Franciszkanie, jako zakon żebrzący, kwestowali od zawsze – wyjaśnia br. Paweł Teperski, rzecznik prasowy kapucynów. Dochód z kwesty przeznaczony będzie na rzecz ubogich, którymi opiekują się albertyni – jedno ze zgromadzeń powstałych na tzw. Trzeciej Regule św. Franciszka.
Dzień później na terenie klasztoru w podkrakowskiej Wieliczce odbędzie się tzw. Kapituła namiotów – wielkie zgromadzenie członków rodziny franciszkańskiej o charakterze formacyjnym. Jej formuła nawiązuje do pierwszych zebrań zakonników, którzy po powrocie z misji ewangelizacyjnych po Europie dyskutowali o najważniejszych problemach swojej posługi, mieszkając w namiotach. – Na kapitule zjawią się bracia ze wszystkich stopni formacyjnych zakonu, ale przede wszystkim z formacji początkowej – wyjaśnia o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy franciszkanów konwentualnych. Gościem specjalnym kapituły będzie papieski kaznodzieja o. Raniero Cantalamessa.
Tego samego dnia o godz. 20.00 na stadionie KS Nadwiślan odbędzie się towarzyski mecz piłki nożnej między franciszkanami a byłymi zawodnikami Cracovii, Wisły i Hutnika Kraków. Połączone drużyny krakowskich oldbojów poprowadzi Kazimierz Węgrzyn, były zawodnik wszystkich trzech klubów, drużynę franciszkańską poprowadzi o. Jan Maria Szewek.
W piątek 2 października w auli Akademii Górniczo-Hutniczej odbędzie się sympozjum naukowe pt. „Franciszkanie: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kulturotwórcza rola Zakonu Franciszkanów w Polsce”.
Sobota 3 października będzie dniem otwartym we wszystkich placówkach franciszkańskich w Krakowie. Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć np. jak wygląda życie zakonne za klauzurą.
O godz. 20.00 na Rynku Krakowskim zaprezentowane zostanie „Transitus” – oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka, do którego muzykę i tekst skomponowali Beata i Joachim Mencel, znani z grupy New Life Music. Do wykonania oratorium zaproszono m.in. Natalię Niemien, Jorgosa Skoliasa, Promyczki oraz chór franciszkański.
„Podczas obchodów będziemy cały czas podkreślać to, co nas łączy, a nie to co dzieli. Podzieliła nas przeszłość i napięcia pojawiające się na przestrzeni wieków, a przecież ślubowaliśmy tę samą regułę” – wyjaśnił br. Teperski.
Każdego dnia w kościołach franciszkańskich odbywać się będą Eucharystie. Obchodom towarzyszyć też będą koncerty zespołów franciszkańskich oraz dzień misyjny w niedzielę 4 września – gdy franciszkańskie „dwójki” będą ewangelizować w centrum Krakowa.
Obchody zakończą się w liturgiczne wspomnienie Biedaczyny z Asyżu, 4 października, uroczystą Eucharystią w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach celebrowaną przez kard. Stanisława Dziwisza oraz występami zespołów franciszkańskich na Rynku Krakowskim podczas prezentacji misji franciszkańskich. Transmisję przeprowadzi TVP Polonia.
W Polsce oraz na misjach m.in. w Afryce, Azji i Ziemi Świętej posługuje ok. 3 tys. polskich franciszkanów.
Patronat nad obchodami objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, władze miasta Krakowa oraz władze województwa małopolskiego.
Szczegółowy program franciszkańskich uroczystości na stronie: www.800lat.pl »
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.