Franciszkanin: żywa szopka pomaga w przekazie treści Bożego Narodzenia
24 grudnia 2012 | 17:06 | pab Ⓒ Ⓟ
W wigilijny wieczór przed kościołem oo. franciszkanów konwentualnych w Przemyślu stanie żywa szopka. Franciszkanie zapraszają na wspólne kolędowanie od godz. 22.00 do pasterki oraz w pierwszy i drugi dzień świąt od 15.00 do 18.30. Zdaniem gwardiana klasztoru o. Pawła Soleckiego, szopka pomaga w zrozumieniu treści Bożego Narodzenia.
– Myślę, że dla ludzi jest to możliwość ukazania tego, że coś się dzieje, ponieważ coraz bardziej spłycamy nasze chrześcijańskie święta. Powody są rozmaite, ale najbardziej powszechny to ten, że mamy mało czasu – uważa o. Solecki.
Zaznacza, że najważniejsze jest wewnętrzne przeżycie Bożego Narodzenia, spowiedź i komunia święta oraz próba poprawy swojego życia, jednak zewnętrzne przygotowania – jeśli są po to, by uroczyście świętować – są jak najbardziej uzasadnione.
Zdaniem gwardiana przemyskich franciszkanów zwyczaj organizowania szopek pomaga w przekazie treści Bożego Narodzenia. – Stajemy się coraz bardziej podatni na obraz. Korzystamy z najnowocześniejszych, elektronicznych form przekazu, ale to nie umniejsza znaczenia wizualizacji starego typu: obraz, ikona, czy właśnie szopka – mówi o. Solecki.
Jego zdaniem dzieci z takich obrazów mogą uczyć się wiary i poznawać ją W szopce znajdują się prawdziwe zwierzęta: osioł, koziołki, owce i daniel. Część z nich należy do franciszkanów, pozostałe są wypożyczone od gospodarzy spod Przemyśla. Są postaci biblijne, czyli Święta Rodzina, aniołów, pasterze i trzej mędrcy. W ich role wciela się głównie miejscowa młodzież.
Wzorem dla przemyskiej żywej szopki stała się tworzona od ponad 20 lat szopka w Krakowie. To właśnie św. Franciszkowi i jego zakonowi zawdzięczamy powstanie i spopularyzowanie przedstawiania narodzin Jezusa w formie spektakli lub figurek ukazujących Boże Narodzenie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.