Francuski kardynał pośmiertnie Sprawiedliwym wśród Narodów Świata
22 października 2021 | 15:09 | ts, pb (KAI) | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
Francuski kardynał Eugène Tisserant (1884-1972) został uhonorowany pośmiertnie przyznawanym przez Izrael wyróżnieniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wraz z nim tytuł ten otrzymają za udział w ratowaniu młodego Żyda francuski ksiądz André Bouquin oraz francuski dyplomata François De Vial, poinformował 21 października Instytut Jad Waszem w Jerozolimie. Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata jest najwyższym odznaczeniem izraelskim dla nie-Żydów.
Kardynał Tisserant w latach 1936-1959 był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Według informacji Jad Waszem w pomoc Żydom zaczął się angażować na krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej. M.in. przyznał medal honorowy Kongregacji kierownikowi żydowskiego szpitala w Rzymie Guido Mendesowi, mimo iż ten został zwolniony z pracy na mocy obowiązującej od 1939 roku ustawy rasowej. Później czynił starania o certyfikaty imigracyjne dla jego rodziny. Kardynał pomógł też kilku żydowskim uczonym wyjechać z Włoch do Brazylii i USA. Ukrywał także kilku Żydów w swoim prywatnym mieszkaniu oraz w klasztorze w Watykanie. Według Jad Washem pomagali mu De Vial i ks. Bouquin.
Ceremonia uczczenia wyróżnionych odbędzie się w późniejszym okresie. Od chwili utworzenia instytut pamięci ofiar Holokaustu uhonorował tytułem Sprawiedliwego ponad 27 tys. osób z niemal 60 krajów, w tym najwięcej z Polski – ponad 7,1 tys.
Wśród osób, którym przyznano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata było dotychczas dwóch francuskich kardynałów (Pierre Gerlier z Lyonu i Jules Saliège z Tuluzy), pięciu biskupów (Pierre-Marie Théas z Montauban, Paul Rémond z Nicei, Gabriel Piguet z Clermont, Louis de Courrèges d’Ustou z Tuluzy, Jean Delay z Marsylii) oraz dwóch księży, którzy biskupami zostali już po wojnie (Pierre-Marie Puech z Albi i Daniel Pézeril z Paryża).
Wśród polskich Sprawiedliwych jest m.in. bp Albin Małysiak z Krakowa. Otrzymał ten tytuł wraz z szarytką, siostrą Bronisławą Wilemską, wspólnie z którą uratował życie pięciu osobom narodowości żydowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.