Fundacja im. Abpa Jerzego Ablewicza ma 31 nowych stypendystów
26 października 2019 | 17:26 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
31 młodych, zdolnych ludzi z rodzin mniej zamożnych otrzymało stypendia od diecezjalnej Fundacji im. Abpa Jerzego Ablewicza. 1 listopada przypada setna rocznica urodzin byłego biskupa diecezji tarnowskiej.
„To duża pomoc w nauce, możemy także rozwijać pasje. Kupię książki, pójdę na kurs językowy” – mówi Magdalena, jedna z nowych stypendystek.
Stypendia wręczył młodzieży biskup Stanisław Salaterski, przewodniczący Rady Fundacji im. Abpa Jerzego Ablewicza.
„Fundacja przypomina postać abpa Jerzego Ablewicza, rysy jego działania, kontynuuje dzieło miłości i dobroci, którymi wypełnione było jego posługiwanie mówił w homilii bp Salaterski. – Części młodych ludzi stara się także wyrównać szanse w stosunku do tych, którym powodzi się lepiej. Dziękujemy Bogu za to dzieło, które przynosi błogosławione owoce w życiu młodych ludzi” – dodał.
Biskup zachęcał stypendystów, by korzystając z tego dzieła, przyjęli pewne zobowiązanie. „Troszczcie się o pracę nad sobą, Pan Jezus zaprasza nas do świętości. To także zobowiązanie do apostolskiego zaangażowania w parafii i w tworzenie lepszego jutra naszej Ojczyzny” – podkreślił.
W sumie, wraz z nowymi stypendystami, Fundacja im. Abpa Jerzego Ablewicza będzie pomagać w tym roku szkolnym 102 uczniom. Nowi stypendyści to w większości uczniowie szkół średnich. Jest też kilka osób ze szkół podstawowych. „To młodzi, którzy dobrze się uczą i angażują się w życie swoich parafii” – powiedział ks. Robert Dytko, sekretarz Fundacji im. Abpa Jerzego Ablewicza.
Pieniądze na stypendia pochodzą głównie ze składek zbieranych podczas uroczystości udzielania sakramentu bierzmowania. To także wpłaty indywidualne od ofiarodawców.
Fundacja im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, biskupa tarnowskiego w latach 1962-1990, została utworzona w 1993 r. Dotychczas ponad dwa tysiące młodych osób otrzymało materialną pomoc.
1 listopada przypada setna rocznica urodzin abpa Jerzego Ablewicza. Arcybiskup utworzył 132 nowe parafie, a także wiele rektoratów. Mimo przeszkód czynionych ze strony władz państwowych, za jego rządów w diecezji podjęto budowę kilkuset kościołów i domów katechetycznych.
Abp Ablewicz był cenionym kaznodzieją, znanym w całej Polsce. Wygłosił też rekolekcje watykańskie. Przeprowadził IV Synod Diecezji Tarnowskiej. Zabiegał o kanonizację bł. Kingi i o beatyfikację ks. Romana Sitki. Doprowadził do beatyfikacji Karoliny Kózkówny, co miało miejsce w Tarnowie, 10 czerwca 1987 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa, a także w uznaniu za gorliwość i posługę pasterską, papież Jan Paweł II podczas wizyty w Tarnowie podniósł go do godności arcybiskupiej.
Bp Ablewicz był członkiem Kongregacji do spraw Świętych i Błogosławionych. Zaś w ramach Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Komisji Duszpasterskiej, Komisji do spraw KUL i Komisji do spraw Budowy Kościołów. Uczestniczył w pierwszej i ostatniej sesji Soboru Watykańskiego. Wprowadzał w diecezji jego reformy, zwłaszcza liturgiczne.
Zmarł 31 marca 1990 r. Spoczywa w katedralnej krypcie.
Uchwałą Rady Miejskiej rok 2019 jest w Tarnowie Rokiem Arcybiskupa Jerzego Ablewicza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.