Drukuj Powrót do artykułu

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” wysyła 20. transport z pomocą do Afganistanu

07 marca 2018 | 18:10 | bt | Poznań Ⓒ Ⓟ

Wolontariusze poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” pakują dwudziesty już transport pomocy dla mieszkańców Afganistanu. Składa się on z ponad dwustu kartonów wypełnionych ciepłą odzieżą, przyborami do higieny oraz opatrunkami. Łączna waga transportu to ponad 1,5 t.

W transporcie umieszczono 55 kartonów z pastami i szczoteczkami do zębów oraz 23 z opatrunkami. Większość, bo 123 kartony zawierają dziergane ręcznie czapki, rękawiczki, skarpetki, swetry, szale, a nawet kocyki. Samych czapeczek jest ponad 7 tys., pozostałych sztuk odzieży 3 tys.

Rzeczy te wykonali członkowie działającego od lat przy fundacji Klubu Włóczkersów. Oddziały klubu działają też w całej Polsce. – Panie dziergają czapki najczęściej w swoich domach, a do fundacji przychodzą po nową, kolorową włóczkę. Na spotkaniach w naszej siedzibie wymieniają się też doświadczeniami – przyznaje Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji „Redemptoris Missio”.

Najstarszą członkinią Klubu Włóczkersów jest 97-letnia Janina Szulc, mieszkanka Tarnowa Podgórnego. – Z uwagi na swój podeszły wiek nie chodzi już i nie wstaje. Jakiś czas temu straciła również wzrok. Pomimo swoich schorzeń całymi dniami zajmuje się pruciem swetrów, aby Włóczkersi mieli wełnę na swoje czapeczki. Z kolei córka pani Janiny zorganizowała klub przy Kole Gospodyń Wiejskich w Dębnie koło Rawicza – opowiada Janiec-Palczewska.

Transport zostanie przewieziony przez 14 Wojskowy Oddział Gospodarczy z Poznania na lotnisko wojskowe do Krakowa, skąd po odbyciu odprawy celnej będzie przekazany bezpośrednio do Afganistanu najbliższym wojskowym samolotem.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.