Fundacja przyszłości
12 października 2015 | 09:30 | Marcin Przeciszewski / br Ⓒ Ⓟ
Mamy za sobą kolejny, 15. już Dzień Papieski. Swoim zasięgiem objął on nie tylko wszystkie polskie diecezje, ale – z inspiracji środowisk polonijnych – 18 krajów świata. Trafnie dobrane hasło „Jan Paweł II – papież rodziny” zbiegło się z debatą na synodzie biskupów w Rzymie, ukazując znaczenie rodziny i jej misję w Kościele i społeczeństwie. A nikt lepiej nie potrafił o tym mówić jak święty papież Wojtyła.
Do młodych – w oparciu o papieskie nauczanie – płynęło przesłanie, że warto założyć sakramentalną rodzinę, gdyż jest ona projektem samego Boga, który właśnie dlatego stworzył człowieka – mężczyzną i niewiastą, by wzajemnie mogli się obdarowywać.
Organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia – jedna z najbardziej udanych i najprężniejszych inicjatyw polskiego Episkopatu. Zamiast budować pomniki papieża ze spiżu czy żywicy epoksydowej, zapadła decyzja, by zainwestować w młodzież – tę najzdolniejszą, choć ubogą, która bez wsparcia się nie przebije.
Dziś – po 15 latach – fundacja kształci 2,5 tys. stypendystów, ma też liczne grono absolwentów, którzy powołali własne stowarzyszenie. Wszystkich ich łączy „zdrowa” – jeśli można tak powiedzieć – formacja chrześcijańska: otwarta i zakorzeniona w ortodoksji, pełna nadziei i charakteryzująca się olbrzymim zaangażowaniem na zewnątrz. Będąc z tymi ludźmi, ma się wrażenie, że świadectwo chrześcijańskie w świecie jest dla nich czymś oczywistym, naturalną formą samorealizacji, bez jakiegokolwiek patosu.
Kościół zawsze stawiał na formację elit. Dziś w Polsce tę ideę wciela w życie Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dzięki jej działaniu powstała już kilkutysięczna i scementowana grupa, która coraz mocnej wchodzi w przestrzeń publiczną, administrację państwową, biznesu nie omijając. To duża szansa!
Socjologowie zadają sobie pytanie: czy „pokolenie Jana Pawła II” naprawdę istnieje? By je spotkać, wystarczy zajrzeć do fundacji.
Marcin Przeciszewski
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.