Fundacja „Redemptoris Missio” i poznańscy strażacy pomagają Afryce
10 stycznia 2019 | 11:57 | jjp, Redemptoris Missio, lk | Poznań Ⓒ Ⓟ
Zastęp strażaków z Poznańskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 spakował w czwartek transport pomocy do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Paczki zostały przedwczoraj starannie przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Geodezyjno–Drogowych w Poznaniu. Znajdują się w nich dary od dzieci z całej Polski gromadzone w ramach akcji „Zaczarowany Ołówek”, „Kup Pan szczotkę” i „Podaj mydło!”.
Oprócz paczek do Republiki Środkowoafrykańskiej trafi też sprzęt ze Szpitala im. T. Dunina w Kościanie. Jest to stanowisko do resuscytacji noworodków i lampy do fototerapii. Aparatura będzie służyć w szpitalu w Ngaundaye. To właśnie stamtąd wrócili w grudniu lekarze z Fundacji.
Donoszą oni o ogromnych potrzebach mieszkańców tego kraju. Od wielu lat toczy się tam wojna domowa, nie działają żadne instytucje państwowe, działają jedynie szpitale prowadzone przez misjonarzy, ale ich wyposażenie jest bardziej niż skromne. W większości z nich nie ma nawet prądu, a całym wyposażeniem jest kilka łóżek i kilkudziesięcioletnia waga łazienkowa.
Dzięki współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów Fundacja pozyskała z Agencji Rezerw Materiałowych łóżka szpitalne do budowanego przez polskich misjonarzy szpitala w RCA.
Do Kamerunu trafi 175 paczek z przyborami szkolnymi, mydłem, szczoteczkami i pastami do zębów o łącznej wadze blisko trzech ton. Fundacja za pośrednictwem polskich misjonarzy pomaga tam już od wielu lat. W miejscowości Abong – Mbang istnieje polski gabinet stomatologiczny, w którym przyjmują dentyści – wolontariusze Fundacji.
W ramach programu „Położna w Afryce” polskie położne i pracujące tam misjonarki zachęcają miejscowe kobiety do rodzenia w izbach porodowych i szpitalach. Porody pod okiem fachowego personelu znacznie zwiększają szanse na przeżycie dziecka i matki.
W przychodni w Garua – Boulai w Kamerunie leczeni są uchodźcy z Republiki Centralnej Afryki, którzy w Kamerunie zamieszkują kilkudziesięciotysięczne obozy dla uchodźców.
Polscy misjonarze prowadzą nie tylko szpitale i przychodnie, ale również szkoły i przedszkola. Szkoły te objęte są programem „Adoptuj szkołę” i to właśnie w tych placówkach oprócz zajęć programowych prowadzona jest nauka mycia rąk i szczotkowania zębów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.