Gąbin: 23. Memoriał Szachowy im. bł. abpa Antoniego J. Nowowiejskiego
03 marca 2013 | 15:48 | eg Ⓒ Ⓟ
Artur Jakubiec z Warszawy został zwycięzcą 23. Memoriału Szachowego im. bł. abpa Antoniego J. Nowowiejskiego, który odbył się 2 marca w Gimnazjum w Gąbinie koło Płocka. Wzięło w nim udział 69 osób z diecezji płockiej, Polski i Ukrainy. Główną nagrodę ufundował bp Piotr Libera, który osobiście wręczył ją zwycięzcy.
Bp Piotr Libera gratulował uczestnikom i zwycięzcom memoriału szachowego posiadanych umiejętności. Przypomniał, że patronką szachów jest św. Teresa z Avila, która lubiła w dzieciństwie grać w szachy z bliskimi. Poinformował, że także księża uczestniczą w podobnych turniejach na całym świecie, m.in. w Rzymie.
Rozgrywki szachowe odbywały się na terenie hali sportowej Gimnazjum w Gąbinie. Zwyciężył Artur Jakubiec z Warszawy, drugie miejsce zajął Andrej Maksymenko z Ukrainy, a trzecie Mirosław Grabarczyk z Płocka. Najlepszą z kobiet okazała się Kinga Pastuszko – gimnazjalistka z Warszawy, na dziewiątym miejscu. Natomiast najlepszą gąbinianką była Ola Szczypawka z klasy drugiej Szkoły Podstawowej, zajęła 29 miejsce.
Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe, ufundowali je: bp Piotr Libera, burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak i parafia św. Mikołaja w Gąbinie.
Zdaniem ks. kan. Józefa Szczecińskiego, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Gąbinie, turniej miał bardzo dobry, wysoki poziom: „W wyniku rozgrywek szachowych sześć osób zdobyło wyższe kategorie szachowe: trzy osoby uzyskało czwartą kategorię, kolejne trzy – piątą kategorię”, wymieniał organizator imprezy.
Głównym organizatorem 23. Memoriału Szachowego im. bł. abpa Antoniego J. Nowowiejskiego był Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Św. Mikołaj”, przy parafii pw. św. Mikołaja w Gąbinie.
Pasterz Kościoła płockiego abp Antoni Julian Nowowiejski został aresztowany przez Niemców w 1940 r. Był internowany w Słupnie koło Płocka, następnie więziony w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Działdowie. Zmarł śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 roku, mając 83 lata, 60 lat kapłaństwa i 33 lata biskupstwa. Do dziś nie ustalono miejsca jego spoczynku. Dnia 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II postawił go na czele 108 beatyfikowanych Męczenników II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.