Gąbin: rozegrano 22. Memoriał Szachowy im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego
18 marca 2012 | 17:26 | eg Ⓒ Ⓟ
99 uczestników z Polski i zagranicy wzięło udział w 22. Memoriale Szachowym im. bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który odbył się 17 marca w Gąbinie w diecezji płockiej. Pierwsze miejsce zajął w nim Włodzimir Malaniuk z Ukrainy.
Memoriał Szachowy im. bł. abp. Nowowiejskiego odbył się z inicjatywy ks. Józefa Szczecińskiego, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Gąbinie. W rozgrywkach w systemie szwajcarskim kontrolowanym, odbywających się na terenie Gimnazjum w Gąbinie, uczestniczyło 99 zawodników. Przyjechali do Gąbina m.in. z Warszawy, Bydgoszczy, Płocka, Kutna, Konina oraz z zagranicy – USA i Ukrainy.
Zwycięzcą memoriału został Włodzimir Malaniuk z Ukrainy, drugie miejsce zajął Zbigniew Strzemiecki z Warszawy, a trzeci był Marcin Steczek. Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody finansowe, fundowali je: biskup płocki Piotr Libera, ks. Józef Szczeciński i parafianie z Gąbina.
Uczestnicy sportowej imprezy mieli także możliwość poznać bliżej sylwetkę patrona bł. abpa A.J. Nowowiejskiego, który był biskupem diecezji płockiej w latach 1908-1941. Na początku memoriału jego organizator ks. Szczeciński przypomniał, że arcybiskup, kierując diecezją obejmującą tereny wiejskie, bardzo troszczył się rozwój edukacji: założył Niższe Seminarium Duchowne, Szkołę Organistowską i Uniwersytet Ludowy.
Abp Nowowiejski został aresztowany przez Niemców w 1940 r. Był internowany w Słupnie koło Płocka, następnie więziony w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Działdowie. Zmarł śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 roku, mając 83 lata, 60 lat kapłaństwa i 33 lata biskupstwa. Do dziś nie ustalono miejsca jego spoczynku. Dnia 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II postawił go na czele 108. beatyfikowanych Męczenników II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.