Gdańsk: Czy będzie pomnik bł. ks. Popiełuszki w Gdańsku?
06 lutego 2015 | 10:47 | jah Ⓒ Ⓟ
Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku stara się o nadanie jednej z ulic w centrum miasta imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z taką inicjatywą wyszedł dr Karol Nawrocki, historyk, naczelnik OBEP IPN w Gdańsku, który napisał w tej sprawie do przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Oleszka.
– W sierpniu 2014 r. abp Sławoj Leszek Głódź odczytał dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu ks. Jerzego patronem NSZZ "Solidarność". Trudno sobie wyobrazić, by w mieście, które jest kolebką tego wolnościowego ruchu, jego patron nie miał swojej ulicy. Szczególnie w kontekście przypadającej w tym roku 35. rocznicy powstania "S" – tłumaczy dr Nawrocki.
Pismo IPN trafiło do komisji kultury i promocji w gdańskiej Radzie Miasta. Jak informuje Marek Bumblis, przewodniczący komisji, wniosek zostanie zaopiniowany pod koniec lutego. – Nie wyobrażam sobie, by były jakieś głosy sprzeciwu – twierdzi radny.
Otwarte zostaje pytanie: patronem której z ulic zostanie ks. Jerzy? Według Marka Bumblisa powinna być to Nowa Wałowa na Młodym Mieście przecinająca dawne tereny postoczniowe, biegnąca nieopodal Pomnika Poległych Stoczniowców oraz Europejskiego Centrum Solidarności. – To prestiżowe i jak najbardziej adekwatne miejsce – uważa dr Nawrocki. Problem w tym, że już w zeszłym roku do prezydenta Gdańska wpłynęły inne wnioski, by Nowa Wałowa nosiła nazwisko któregoś z działaczy "Solidarności", m.in.: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Samsonowicza albo Anny Walentynowicz.
– O dogodnym miejscu dla uhonorowania ks. Jerzego będziemy jeszcze dyskutowali. Ważne, by było to miejsce reprezentacyjne, chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców miasta – zaznacza dr Nawrocki.
Ks. Popiełuszkę łączyły liczne związki z Gdańskiem. – W sierpniu 1981 r. uczestniczył m.in. w poświęceniu krzyża na Westerplatte oraz odsłonięciu tablicy wmontowanej na murze Stoczni Gdańskiej, oddając cześć ofiarom Grudnia’70. Z kolei w czasie I Krajowego Zjazdu NSZZ Solidarność odpowiadał za przygotowanie codziennych porannych Mszy św. – wylicza. ks. dr Jarosław Wąsowicz, historyk, autor książki "Gdańskie ślady ks. Jerzego".
Przyszły błogosławiony przyjaźnił się z ks. Henrykiem Jankowskim, proboszczem parafii pw. św. Brygidy. – Już po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Jerzy kilkanaście razy gościł u ks. Henryka. Podczas tych wizyt w trakcie Mszy i nabożeństw głosił patriotyczne homilie – mówi dr Nawrocki.
Mało kto wie, że właśnie podczas powrotu z Gdańska dokonano pierwszego, jeszcze nieudanego zamachu na księdza Popiełuszkę. Miało to miejsce 13 października 1984 roku. – W drodze powrotnej do Warszawy nieznani sprawcy obrzucili auto ks. Jerzego kamieniami. Pojazd wpadł w poślizg, jednak kierowca cudem uniknął wypadku – wyjaśnia ks. dr Wąsowicz. Tydzień później funkcjonariusze SB przeprowadzili kolejny, tym razem udany zamach na życie kapelana "Solidarności".
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.