Gdańsk: debata o rozmowie ze śmiertelnie chorym
29 listopada 2012 | 19:28 | als Ⓒ Ⓟ
We wtorek, 4 grudnia odbędzie się debata: „Rozmowa może pomóc. Rozmowa może zabić. Sztuka komunikacji w relacji środowisko medyczne – pacjent – rodzina pacjenta”. Początek o godz. 18.00 w Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej organizatorem jest Fundacja Hospicyjna.
– Chcemy rozmawiać o tym, czy potrafimy przekazywać złe informacje oraz jakie emocje one w nas wywołują – mówi Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. – Chcemy doprowadzić do spotkania lekarz – chory. Chcemy poznać odczucia pacjenta o tym, jak chce usłyszeć złą dla siebie informację oraz lekarza, który wie jak to zrobić – wyjaśnia.
Jak podkreśla Stolarczyk, pomysł pojawił się podczas codziennych rozmów w hospicjum. – W hospicjum trudne informacje przekazuje się często. Jest to jednak etap, kiedy pacjenci wiedzą, że są ciężko chorzy – dodaje prezes Fundacji. Podkreśla, że wyniki badań zleconych PBS-owi wskazują "że co piąty chory miał poczucie dyskomfortu po rozmowie z lekarzem". – Pacjent oczekuje przy przekazaniu wiadomości o swojej chorobie – otrzymania rzetelnej informacji oraz empatii. Należy okazać mu szacunek i co ważne, przekazać wiadomość w odpowiednim miejscu i czasie. Przekłada się to na cały proces leczenia – mówi Stolarczyk. Jak dodaje "mamy wspaniały postęp medycyny, ale jeszcze musimy popracować nad elementem ludzkim. Zrozumieniem, jak ważne jest przekazanie wiadomości choremu oraz jego rodzinie".
Wśród zaproszonych ekspertów są m.in.: prof. med. Krystyna de Walden-Gałuszko z Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego; dr med. Aleksandra Modlińska z Zakładu Medycyny Paliatywnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ks. dr Jan Kaczkowski z Hospicjum im. św. o. Pio w Pucku i Danuta Stopieńska z Akademii Walki z Rakiem. Wstęp na debatę jest bezpłatny. Udział w niej mogą wziąć lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, pacjenci, każdy, kto chce posłuchać o sztuce komunikacji. Początek o godz. 18.00. Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie odbędzie się debata, znajduje się przy ul. Dębinki 1.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.