Gdańsk: III Chrześcijański Tydzień Społeczny
10 listopada 2010 | 09:28 | als Ⓒ Ⓟ
O współdziałaniu, rodzinie i dialogu rozmawiali uczestnicy III Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego, który odbył się 6 i 7 listopada w Gdańsku. W historycznej sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej wykłady wygłosili m.in. prof. Jerzy Wratny, abp Henryk Muszyński oraz Antoni Szymański.
O tym jak ważna w dzisiejszych czasach jest „Solidarność” już na samym początku III Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego podkreślił Janusz Śniadek. – Solidarność jest jedna i jest ona Polsce bardzo potrzebna – mówił. Śniadek zaznaczył jak ważne są prawa pracownicze w obecnych czasach oraz podkreślił, by „zwracać uwagę na młodych ludzi, zwłaszcza na ich przyszłość”.
Abp Henryk Muszyński mówił o społeczeństwie i wartościach katolickich. – Katolicka nauka społeczna wyróżnia 4 podstawowe wartości: prawdę, wolność, miłość i odpowiedzialność – wyliczał arcybiskup. Hierarcha zaznaczył, że trudno te wartości rozdzielić i każdy z nas powinien je w życiu przestrzegać.
– Polska rodzina przeżywa kryzys – mówi senator Antoni Szymański. Dowodzą tego m.in. coraz częstsze rozwody czy samotne wychowywanie dzieci. Podkreślił, że „w Polsce mamy jeden z najgłębszych w Europie regres demograficzny”. – Brakuje nam mądrej polityki rodzinnej – mówił Szymański. Wyliczył możliwości wspierania rodzin, jak na przykład terapie małżeńskie oraz upowszechnienie mediacji. – W jedności siła. Rodzina powinna być w centrum życia społecznego, a nie na jego marginesie – apelował Szymański.
Sobotni wieczór poświęcony był pamięci tragicznie zmarłego Macieja Płażyńskiego. Natomiast w ostatnim dniu Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego została odprawiona Msza Św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w intencji wszystkich ofiar katastrofy Smoleńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.