Gdańsk: 600 lat kościoła św. Jakuba
15 marca 2015 | 17:37 | jah Ⓒ Ⓟ
Odprawiona 15 marca uroczysta Msza św. była głównym punktem obchodów 600-lecia konsekracji gdańskiego kościoła św. Jakuba. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, który w homilii przypomniał bogatą historię świątyni oraz podkreślił jej znaczenie w dziejach Gdańska.
– Od momentu poświęcenia w 1415 roku był to kościół przyszpitalny, zbudowany przez fundację gildii szyprów gdańskich, mający zapewnić opiekę nad chorymi, kalekimi, starymi żeglarzami i ich rodzinami – mówił duchowny. Z czasem szpital zaczął troszczyć się nie tylko o marynarzy, ale i pozostałych mieszkańców nadmotławskiego grodu. – Świątynia przekazana Polakom w 1551 roku, stała się ostoją patriotyzmu. Nawet po przejęciu kościoła przez protestantów, były w nim głoszone kazania w języku polskim – zaznaczył bp Szlachetka.
Na początku XIX wieku świątynia została zajęta przez wojska francuskie i przeznaczona na obóz dla jeńców pruskich i rosyjskich. Osiem lat później przestała pełnić funkcję sakralną. Mieściły się w niej m.in. biblioteka miejska czy szkoła nawigacyjna. – W roku 1946 zniszczony w działaniach wojennych kościół przejęli bracia kapucyni. To oni odbudowali go i z wielką troską przywrócili mu pierwotną świetność. Chciałbym im za to serdecznie podziękować – podkreślił biskup.
– Dzieje kościoła św. Jakuba nakreślają swoistą symbolikę Kościoła powszechnego, który troszczy się przede wszystkim o zbawienie człowieka, ale nie ukrywa również swej troski o doczesność. Troska ta przejawia się m.in. w organizowaniu dzieł miłosierdzia, ale też w inspirowaniu do tworzenia piękna i zdobywania wiedzy oraz pielęgnowaniu tradycji patriotycznych – zakończył bp Szlachetka.
Obchodom 600-lecie konsekracji kościoła pw. św. Jakuba towarzyszyła konferencja naukowa pt. "Między Gdańskiem a Santiago" oraz wyjątkowy koncert, podczas którego Schola Gregoriana Silesiensis wykonała śpiewy liturgiczne według Kodeksu Kalikstyńskiego pochodzącego z XII wieku i przechowywanego w kościele pw. św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Ważnym punktem uroczystości było także otwarcie wystawy prezentującej dzieje kościoła, szpitala i bram św. Jakuba. Zwiedzający mogli też prześledzić szlaki pielgrzymie między Gdańskiem a Santiago de Compostela, głównym miejscem kultu św. Jakuba w Europie.
Honorowy patronat nad obchodami 600-lecia kościoła pw. św. Jakuba objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.